Citat:
Ursprungligen postat av
Flashback159
Det var två personer, ett (kanske dåvarande) par (han 43 skor och hon 38 skor). Paret/mördarna kände Tor och område mycket väl.
Mycket väl - så är det. Såg en bild (minns tyvärr inte vart) där Gerd var övertäckt med en rosa träningsjacka. GM måste således begett sig in i huset för att hämta jackan! Gerd hade släpats in i ladan vilket ett tjockt blodspår visar. Därmed kunde hon inte ha haft den jacka på sig som hon övertäckts med när hon blev nerslagen eftersom jackan som lagts över hennes ansikte var helt ren!
En annan sak jag funderar över är dessa skor storlek 38 av märket Victory. Detta har stötts och blötts i tråden. Skorna har inte gått att köpa i Sverige. Veckan före hade paret varit i S:t Petersburg. Dessa skor kan ha inköpts på resan och stått på verandan eller i hallen. Gerd hade ju cyklat dit, en mil, naturligtvis hade hon gympadojor på sig då! Undrar om polisen kollat vilka inköp som gjorts under parets resa?
43:an var aldrig inne i huset, däremot var 38:an där. enligt Barbro Öberg i podden del två.
Efter att ha slagit ihjäl två människor med en yxa var gärningsmannen nedblodad helt klart. Så också dennes skor. Det förefaller lägligt för GM att sticka fötterna i Gerds skor om de stod lättillgängligt. Enligt polisen i podden fanns inga blodspår i hela huset. Och hur skulle det vara möjligt om inte ombyte skett!
Därutöver - hur skulle GM ta sig hem helt nedblodad utan att någon lade märke till det? Ett klädbyte måste ske innan hemfärd. I podden berättar Barbro Öberg hur GM rört sig bl a på övervåningen. Det första BÖ säger som fanns på vinden var: farfars kläder! Således är det mer än troligt att klädbyte skett före hemfärd. Flashback 159 du har väldigt rätt i att GM var väl bekanta med Tor. Annars hade det inte hänt anser jag.
Finns många andra stenar att vända på men tråden verkar död vilket är synd då en eller två mördare därmed klarar sig undan straff.