Citat:
Klart han kan ha gjort, fantiserat alltså - och genomfört. Kanske han upptäckte att det inte var hans grej och därför legat lågt sedan dess.
Glöm inte också att Gärd låg på mage när hon släpades. Jag kan bara tänka mig hur näsben knäcks, tänder slås ut o.s.v över trösklar, stenar och ojämnheter i ladan. Det blev kanske inte så snyggt som han tänkte sig, alltihop.
Det här är vad jag tror, motivmässigt:
1. Vansinnesdåd, antingen psykos eller mörda för mördandets skull, som du skrev. Någon skrev att det borde ha varit mer planerat om man fantiserar om att mörda, men jag tror att om man kommit så långt så kan ett infall komma ur ingenstans också.
2. Ekonomiskt motiv/affärsuppgörelse som gått snett eller rånmord. JJ behövde pengar.
3. Anstiftad av BÖ att utföra mordet (eller sno dokumentation) med löfte om ek. ersättning. Arvstvist helt enkelt. Kanske BÖ är 38:an som kom dit senare och klampade runt då hon inte var nöjd med vad JJ lyckats få med sig informationsmässigt. Tror inte jag läst vilken skostorlek BÖ hade, så jag kan vara ute och cykla också. JJ kanske blev ditskickad för att i grunden hämta/leta efter dokumentation men allt förstördes när både Gärd och Tor var där. Han flippade.
4. Prostituerade sig JJ för att få in pengar? TÖ ska ha haft kondomer och glidmedel i nattduksbordet (eller har jag bara "drömt" det?). Varför behöver han det med en tanta som inte kan bli gravid? Glidmedel, OK. TÖ:s sexliv har väl beskrivits som väldigt traditionellt och tråkigt? Kanske TÖ fick utlopp för undertryckta lustar genom yngre män? Betalning har uteblivit eller JJ kände sådan skam/något otrevligt hänt att han såg rött. Mordet på Gärd kom "på köpet" då hon råkade befinna sig på platsen. JJ:s egna sexliv har ju beskrivits som att han blev, i princip, våldtagen/utnyttjad av en kvinna han träffade under en period. Han sa ingenting när de sågs, de hade sex och hon lämnade. Utnyttjad igen.
5. Någon/några andra hade något otalt med TÖ och fick med sig JJ som medhjälpare och han blev mer insyltad än planerat. Någon han vill skydda.
6. Dendrofilteorin.
7. Det är som han säger. Snubblade över ett mord, ville städa undan lite, stack och höll käften.
Nota bene: Är inte alls så insatt i fallet eller i utredningen som många andra här. Bara spekulerar fritt. Jag kom också in sent i tråden. Dumförklara mig gärna, men det finns ingen anledning till att vara otrevlig när du gör det.
Jag ser att de flesta är inne på vad domen kommer bli, för motivet verkar vi inte få något svar på. Därför rena spekulationer från min hjärna. Han har varit på platsen och är mer inblandad än han ger sken av - det vill jag dock tro.
__________________
Senast redigerad av Noetlovskij 2026-08-28 kl. 22:02.
Senast redigerad av Noetlovskij 2026-08-28 kl. 22:02.