Citat:
Ursprungligen postat av
526
Fast det är ju inte felaktigt? Det behövs alltid kraft som lösgör/ändrar form, för att något ska "hända".
(Nu vet jag iofs inte vad det ursprungliga påståendet var, men jag menar att det behövs något som påverkar något med en kraft för att ändra tillstånd.)
Påståendet var att det krävdes en
extern kraft för att ändra ett tillstånd, och då hänvisades till Newtons regel. Det var det påståendet som jag visade var en felaktig hänvisning.
Tillstånd kan ändras genom att energi tillförs, visst, men det kan lika gärna handla om att energi antingen enbart omvandlas eller att energi avges. Ingen yttre kraft behöver vara inblandad i omvandlingen från ett tillstånd till ett annat (vilket var ursprungspåståendet) som i sin tur låg till grund för påståendet att det alltså måste finnas en allsmäktig skapare (hur nu det egentligen skulle hänga ihop).
Det faktum att den kraft som lösgörs vid ett sönderfall måste ha tillförts vid något annat tillfälle som en kraft
eller annan energiform inkluderas inte i den nämnda regeln, vilket gör att slutsatsen att en extern
kraft måste orsaka alla ändringar av tillstånd blir felaktig. Många ändringar av tillstånd orsakas av värme, ljus eller annan form av energi. Det inkluderas inte i den hänvisade formeln, så den kan inte vara korrekt som grund för det fortsatta resonemanget.
Blev det tydligare nu?