Citat:
Ursprungligen postat av
goran744
Det starkaste beviset är att vi pratar om Gud i det oändliga. Det är alltid aktuellt och ett mycket omtalat ämne.
Det finns inte en enda människa som inte vet vad Gud är.
varför är Gud alltid lika aktuellt?
varför försvinner han aldrig?
Gud skapade ordet och vi för det vidare och Gud är då bevisligen med varenda gång du säger en mening.
Det är en etikett du sätter på existenser, att ständigt behöva hänv isa till "något" som skulle styra oss..
...jag tror inte det är riktigt så simpelt, eftersom det är en så ansvarslös livsinställning gentemot den utomordentliga komplexitet som ligger i vartenda organiskt liv och fenomen som också står i ständig utveckling, evolutionärt.. biomolekylärt.
Det vilar också något föraktfullt i det organiska liv som existense utgörs av, i att sätta en så ytlig etikett på liv att säga "det är guds verk" : man säger ju ingenting genom att n'mna gud... du har noll härledning.
Däremot att bejaka människanspotents i samverkan med den biologi och de biotoper som utgör de symbioser.. vilka i sin tur utvecklar nya fenomen.. det är där spänningrna ligger, men de är inte alldeles lätta att förstå utan lite djupare studier.. och då tryter helt plötsligt orken och man drar lättsinnigt till med valsandet av guda-slagdängan.. som säger JUST INGENTING OCH ABSOLUT INTET.
dET ÄR ATT FÖRMINSKA DET LIV VI VET... men vilja upphöja sig... men mot vad.. mot gud säger du.. som är.. ?
nej just det.. gud som definition gud.. det räcker inte. Eftersom det behövs förklaras var gud kommer ifrån i så fall.. men då kniper det.

.. och poesin går igång..... tänk om vi hanterade liv lika lättsinnigt att dra lite poetiska på höften-psalmer var gång något riskfyllt eller epidemiskt bröt ut.. ja jag tycker du borde förstå hur föraktfullt det är att "hänvisa till guds storhet.. som hittills är ihålig... men låter stort i fantasin, i själva verket vet du inte vad du talar om mer än din känsla.. eufori som är djupt irrationell också, och eldfängdheten fastlåst.. i okunskapen, när du ivrar för gud. Att hävda gud är att låsa fast sig, på mångas sätt.. att nöjas med ödestänket.. mänskligheten skulle gå under om gudshypotesen fick ännu mer makt än den haft redan.
!