Citat:
Ursprungligen postat av Poeten-Ske
Yidaki: Människor påverkas även av yttre stimulans, ponera att man går till en "filosofidoktor" som gör en sådan analys av ens värderingar, skulle inte slutresultatet påverka dig så att du håller dig till det som sägs maximera ditt välmående?
Om det är bara jag som gör till filosofidoktorn så kommer det inte dröja lång tid innan jag ser att det som sägs maximera mitt välmående har mer eller mindre positiv effekt beroende på situationen (För att, det är precis som du säger, människor påverkas av yttre stimulans, speciellt andra människor). Lite som att läsa mitt horoskop. Beskrivningen är så generell att den inte tar hänsyn till specifika situationer.
Om hela världen går till filosofidoktorn, inklusive vulkanutbrott och tsunamis (vilket också är yttre stimulans), så kommer ingenting någonsin att förändras. Alla kommer göra samma sak dag ut dag in, samhället kommer inte att utvecklas (en marxistisk konfliktteori kanske).
Eller?