Det var jag som överklagade till Kammarrätten, som Quoter berättar om ovan. För någon dag sedan begav jag mig även till arkivet och läste utredningen i dess helhet. Det tog ungefär 2 timmar och 30 minuter, då även inräknat att jag förde rätt omfattande anteckningar.
Kan berätta lite mer. Hela denna cirkus med överklaganden beror på vad användaren Cartier skrev i följande inlägg:
https://www.flashback.org/sp36119193
[...]
efter att flera tagit del av handlingarna kan man nog påstå att sekretessen urvattnas. Läs, fota (om det går) och memorera – och lägg ut uppgifterna här. Detta är fortfarande ett anonymt forum.
Detta urklipp citerades även i Landsarkivet skrivelse till mig och till rätten. Dagen efter att det skrevs inkom ett anonymt telefonsamtal där någon uppmärksammade arkivet på vad som skrivits här.
Hela ärendet tog enormt lång tid - från februari tills nu. Först hamnade det av misstag i Kammarrätten i Göteborg som inte hade rätt att ta upp målet eftersom Landsarkivet i Göteborg numera inte är egen myndighet utan underställt Riksarkivet i Stockholm - således kom avgörandet i Kammarrätten i Stockholm.
Nu när jag läst utredningen... vad finns det att säga?
Jag tror mig veta vad Skaraborg2 funnit så intressant att han valt att “avskriva” Hymme från resten av Dahlsjöfallet. Jag delar denna uppfattning, men vill förtydliga att det absolut inte är något uppseendeväckande och “skyddsvärt” så som man kunnat tro. Hymme har helt enkelt setts efter den 29:e juli, minst fyra observationer är enligt mig helt säkra.
Sekretessen beror antagligen på andra saker, de paragrafer och kapitel som åberopades var OSL 35 kap. 1 § (generell sekretess rörande förundersökningar, utdrag ur misstankeregister/spaningsregister m.m.) och 21 kap ("uppgifter om hälsa eller sexualliv, såsom sjukdomar, missbruk, sexuell läggning, könsbyte, sexualbrott).
Samtidigt dags att säga att den som tror sig kunna PM:a för att få veta mer icke behöver göra sig det besväret. Jag kommer trots allt att respektera sekretessen, även om det bara var ett fåtal sådana saker som får sägas vara av personlig karaktär. De flesta till och med nämnda i tråden redan.
Slutligen, en rolig detalj. Inne på arkivet fick jag lite hjälp av en trevlig anställd med att tolka en slarvig handstil i materialet. Han frågade om jag hittat något intressant så jag tänkte ju dra lite bakgrund, men det visade sig att han redan kände till fallet. “Jaså, är du på något sätt inblandad i handläggningen?”, frågade jag. Svaret blev ungefär “Nej, men jag hörde att du satt där inne och läste, du som hade fått förbehållet, så jag gick in och läste några sidor i Flashbacktråden nyss”.
Verkar vara snackis på arkivet just nu, det här