Citat:
Ursprungligen postat av
nihilverum
Är det en studentbostad eller ett rum du funderar på att hyra av någon privatperson i andra hand? Har du sökt fler program i samma stad? I hur stor utsträckning är det bindande om du tackar ja i nuläget?
Skulle det röra sig om en studentbostad och du inte blir antagen så kanske du kommer in på något program i någon annan stad istället och då kan du troligtvis tacka nej trots att du tidigare tackat ja. Om du ändå börjar studera i en annan stad så skulle det ju inte spela någon roll ifall du förlorade din köplats i den första staden pga återbudet.
Studentbostad. Står följande på hemsidan: "inte blir antaget till någon högskoleutbildning i Göteborg har du rätt att säga upp bostaden med en veckas uppsägningstid i samband med terminsstarten. Skicka en skriftlig uppsägning och en kopia på ditt antagningsbesked. Denna regel gäller endast ett nytecknat hyresavtal, inte om du redan bor hos oss."
Men i mailet stod det dock att svaret är bindande och att 1 eller 2 mån uppsägningstid gäller. Sökt andra städer i andra hand så det är egentligen enbart detta det hänger på. Kommer förmodligen chansa, får i värsta fall betala isf.. Känns ändå osannolikt att det höjs så mycket!
Tackar för svaret iaf