Citat:
Ursprungligen postat av mcnugget
Känner mig rätt lugn då jag vet att jag kommer in på det jag sökt. Då 10 pers sökt i första hand ( en av dessa är jag ) och dom tar in 20 eller 30 pers på utbildningen, så kommer man ju in

Jag har sökt civilingenjör, teknisk design, Sundsvall. Den utbildningen ska vara ny på Mittuniversitetet, men någon som vet nått om denna utbildning ändå? Hur svår är en civilingenjörsutbildning? Kanske är det så att någon annan här på fb har sökt samma utbildning?

Sorry att jag sabbar ditt lugn, men bara för att så några valt det i första hand behöver det inte betyda att du är säker. Det kan mycket väl finnas såna som valt ditt program i andra, tredje eller ännu lägre hand som inte kommer in på det före och därför konkurrerar med dig. Har de då högre meritvärde kommer de in före dig, oavsett rangordning på valet. Du måste alltid kolla på det totala antalet sökande för att kunna vara säker på att komma in.
Men det brukar väl inte krävas så högt på civ.ing.utb. i allmänhet däruppe? Det blir säkert ungefär lika hög antagning som på de andra inriktningarna, så om du har det + meritpoäng borde du nog vara säker.
Har förresten också sökt civilingenjör, dock inte i Sundsvall. Tycker att matte och fysik är kul och fick nästan alltid bra betyg på proven, hoppas själv att det räcker för att det inte ska vara för svårt