Citat:
Ursprungligen postat av
Muminflickan
De borde bo i lägenhet, de klipper inte gräset på sommaren, de planterar inga blommor. På vintern skottar de inte snö och sandar . Tänk att riskera att halka i stället vilket nu skedde på grund av att de är så lata. Anna sitter inne och frossar i grädde, kakor och choklad istället.
Ja idealet vore väl en lägenhet för deras del, men de gjorde väl sig omöjliga i sin förra hyreslägenhet, då de var alldeles för högljudda och drog fel sorts klientel till huset.
De bor nog idealiskt in sin ombyggda sommarstuga ute på vischan.
Det är bara synd att de inte har fattat vad det innebär att bo in en villa, utan låter egendomen sakta förfalla.
Det räcker inte att bädda rent och bränna lite sly på våren, (med stor risk för en allmän brandara för grannfastigheterna), utan det finns en massa slitgöra att att utföra för att underhålla fastigheten.