2021-02-02, 12:04
  #47989
Medlem
MongoHasses avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gabriel Knight
Nej, nej, nej! Hon och dottern försökte ju med vuxenunderhållning precis innan #MeeToo och det höll ju på att barka iväg. De satt i underkläderna och talade snusk och skröt om att Anna kände någon i "VuxenIndustrin". Hade inte #MeeToo kommit plus att sonen dömts hade Anna troligen gjort någon slags "vuxenlajv" med sin man.

Anna och Roberto i en vuxenlajv kanske med lite matorgier samtidigt?
Citera
2021-02-02, 12:07
  #47990
Medlem
Gabriel Knights avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MongoHasse
Anna och Roberto i en vuxenlajv kanske med lite matorgier samtidigt?


Hemska saker! Tänk henne glufsa mat från hans kropp när han ligger naken på ett bord.
Citera
2021-02-02, 12:09
  #47991
Medlem
MongoHasses avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gabriel Knight
Hemska saker! Tänk henne glufsa mat från hans kropp när han ligger naken på ett bord.

Eller ännu värre att han ska glufsa mat från hennes kropp när hon ligger naken på ett bord. Räkorna gömmer sig bland hudvecken...
Citera
2021-02-02, 12:14
  #47992
Medlem
Tuttlutts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dansa0pausa
Nu har ”hang around ” bästisen Jeanette skrivit om nätmobbning på sin IG för Anna TookBooks räkning. Hon avslutar sitt inlägg med ”Ska vi säga så” Bam! Lite otäckt att denna människa som inte har ett eget liv kopierar allt som vår Mother fucker ABC-tok gör och säger. Bam! En till som gillar FB

Verkar som hon läst här för Jeanettes konto är privat nu.
Citera
2021-02-02, 12:34
  #47993
Medlem
Scamps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pelikantomte
Tyst som i graven hos Tunnan. Är det så synd om henne nu? Hon duckar för frågor hur det gick för hennes nya satsning.
Uppenbarligen så är hon missnöjd med lördagens live. Annars hade hon skrytit om det i tio inlägg nu.
Citera
2021-02-02, 12:41
  #47994
Medlem
magpies avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pelikantomte
Tyst som i graven hos Tunnan. Är det så synd om henne nu? Hon duckar för frågor hur det gick för hennes nya satsning.

Hon kanske har fullt upp med att planera för nästa matlagningssession. Det brukar väl ta en vecka eller så.
Citera
2021-02-02, 13:07
  #47995
Medlem
Magictrixs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dansa0pausa
Nu har ”hang around ” bästisen Jeanette skrivit om nätmobbning på sin IG för Anna TookBooks räkning. Hon avslutar sitt inlägg med ”Ska vi säga så” Bam! Lite otäckt att denna människa som inte har ett eget liv kopierar allt som vår Mother fucker ABC-tok gör och säger. Bam! En till som gillar FB
Lika söker lika. Jeanette har ett utseende Anna kunde haft för tio år sedan, om hon skött om sig.

Jag är lite osäker på vad nätmobbing innebär. Spontant tänker man på ungdomar (och vissa vuxna) som häcklar en utpekad person som inte önskar annat än att få vara ifred. Det är något fruktansvärt. Oavsett vad det handlar om. I det här fallet handlar det om en person med hybris som tar plats och tränger sig på, med andemeningen att hon är den godaste av de goda. Samtidigt som hon bevisar varje dag att hon inte lever som hon lär. Då får hon mothugg och blir galen av ilska. Vilket vi finner roligt och skrattar åt så här i denna tråd. Det är inte riktigt mobbing i min värld. Däremot när människor söker upp henne (i liven och andra inlägg) och säger hon är fet sjuk och äcklig, det är mobbing. Det borde vi inte syssla med. Det är ovärdigt både för oss och gentemot henne.

Vem är normal? Vi har alla olika böjelser och tillkortakommanden som människor. Skillnaden är att de allra flesta av oss inte väljer att gå ut offentligt med dem. Det finns ett gammalt idiom som lyder "skomakare, bliv vid din läst". Det betyder (för er yngre...) ungefär att man inte ska tro att man är något och att man ska hålla sig till det man kan. Ett idiom som för länge sedan fallit i glömska då vi i Sverige gjort allt vi kan för att komma bort från Jante-lagen. Idag hyllar vi artister som kan skådespela, idrottsmän som startar hälsosidor, till och med hemmafruar som startar matbloggar. Det är inget konstigt med det. Det finns plötsligt möjligheter att kunna utvecklas och hittar glädje i mer saker än att bara ha sitt vanliga jobb och eventuell familj.

Problemet med Anna är att hon inte längre är någon firad sångerska (om hon någonsin varit det). Möjligen var hon en firad "artist". Det fanns något gulligt över den lilla rultan som sjöng ABC. Nu fungerar det inte längre och istället för bliva vid sin läst (typ som Lili o Sussi) och åka runt på nostalgispelningar och tillsammans med sina gamla fans återuppleva 80-talet vill Anna istället vara en... ja det är där det faller. Hon kanske funkade i en scenföreställning som Sunes mamma för tjugo år sedan. Idag skulle hon kunna vara Sunes mormor. Problemet är väl bara att Sune inte har någon mormor. Det gör henne frustrerad och desperat över att bli bortglömd. Matlagning hade varit något om hon varit bra på att laga mat. Det finns en miljon människor bara i Sverige som kan steka kyckling minst lika bra. Mat idag är ett stort intresse hos de flesta och vi vill inte längre steka kyckling med brunsås. Det är lite där det skiter sig. Carolina Gynning målar tavlor och trycker motiven på brickor och koppar. Inget unikt, hon har sin stil. Men det är snyggt och fint. Petter har startat en restaurang. E-type har en restaurang. Linda Bengtzing målar tavlor. Linda Rosing är hemvårdare. De har inte tid att sitta och pladdra på video i timmar varje dag. Anna har en hel familj hemma som borde stötta och hjälpa henne ut på banan. Det är i mina ögon hjärtskärande att se hur hon struntar i dem och bara fokuserar på ingenting. Vilken dag om helst kommer det explodera i det där hemmet. Det är som en krutdurk intill en tändsticka.

Vi kan skratta åt Anna, men det är bara för att hon skriker högst på Instagram. Det är inte mobbing att skratta åt någon som går bananas på Insta. Det har pågått i så många år nu. Det finns etiska regler för hur man beter sig socialt och många härifrån har brutit mot dem. Men Anna bryter själv mot dem varje vecka och matar oss med historier. Det är ett sätt för henne att bli uppmärksammad och vi får våra skratt. Den dagen den här tråden dör... ja. Det beror inte på oss här i alla fall. Så det bästa hon kan göra är att dra ut sladden och göra något helt annat. Hon har ju fortfarande ett varumärke som skulle kunna ge mycket pengar om hon vårdade det istället för att skjuta sig själv i foten varje dag.
Citera
2021-02-02, 13:28
  #47996
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Scamp
Uppenbarligen så är hon missnöjd med lördagens live. Annars hade hon skrytit om det i tio inlägg nu.
Om man googlar kyckling får man upp massor med recept gratis. Det finns ingen som vill betala för att se en amatör laga kyckling. Anna måste förstå nu att folk är på hennes live för att hon är en driftkucku, inte för att de tycker hon är fantastisk. Till och med svansen som skriver och beundrar henne på ig har tystnat. Hennes senaste inlägg har bara fyra kommentarer , förut var det i alla fall 25- 50 som beundrade hennes filterfoton. Anna som är så skrytsam och skriver om alla bagateller tex återvinning, städa ugn har inte skrivit ett ord om lördagseventet, det måste vara ett stort nederlag för henne, man kan ju alltid hoppas att hennes familj får henne att inse att hon måste byta riktning i livet.
Citera
2021-02-02, 13:42
  #47997
Medlem
Lite kort bara: Jeanettes relation till Anna följer vad man kan vänta sig i narcissisters relationer (har haft tillfälle att iaktta sådana och även delta i ett par). Jag tänker inte spekulera i Annas ev NPF etc men att hon har narcissistiska drag är klart-vare sig det är i nivå med personlighetsstörning eller ej. Jag är inte särskilt förvånad att Jeanette inte ser det, kanske är hon helt enkelt en person som tycker det är värt det pga Anna är kändis. Att ha en kändisvän kanske är en dröm hon haft.

Vänner-ja alla egentligen-är redskap för någon med narcissistiska drag, misstänker att för Anna är vänner med status mest värda på grund av det för så brukar det vara. I början tycker den nya vännen att Annan är fantastisk, så översvallande, generös och trevlig! Vännen ska bekräfta narcissistens självbild, berömma och finnas till hands. Men till sist går det nästan alltid på samma sätt, vännen gör något som inte passar narcissisten och det blir full detonation-eller så inser vännen långsamt att nog är nog när "smekmånadsfasen" är över-och flyr. Ang nätmobbning:Med tanke på hur hon har behandlat okända, tex den tjej som försvarade sonens offer i Annas kommentarsfält (hon som blev kallad "lilla smuts"), att hon krävde Soc-utredning på offrets familj, hur hon fotograferade igenkännbara människor på IKEA och skrev ett skitinlägg om människor som äter på sagda restaurang mm mm så är hon inte direkt ett föredöme. Men som sagt så tror jag Jeanette väljer att inte bry sig om det just nu. Anna har valt offentlighet och hon har inte försuttit en chans att säga att hon minsann gillar att provocera-visst, men då får man hantera konsekvenserna och det kan hon inte. Sociala kompetensen är obefintlig.

Felicia är hennes förlängda arm som tar på sig mammas konflikter, administrerar hennes projekt mm. Anna har helt suddat ut Felicias personliga gränser till sig själv misstänker jag. Barn har svårare att bryta sig fria av förståeliga skäl, Felicia har inte haft en pappa som stöttat henne i frigörelse heller.
__________________
Senast redigerad av Omniman 2021-02-02 kl. 14:14.
Citera
2021-02-02, 13:44
  #47998
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Muminflickan
Om man googlar kyckling får man upp massor med recept gratis. Det finns ingen som vill betala för att se en amatör laga kyckling. Anna måste förstå nu att folk är på hennes live för att hon är en driftkucku, inte för att de tycker hon är fantastisk. Till och med svansen som skriver och beundrar henne på ig har tystnat. Hennes senaste inlägg har bara fyra kommentarer , förut var det i alla fall 25- 50 som beundrade hennes filterfoton. Anna som är så skrytsam och skriver om alla bagateller tex återvinning, städa ugn har inte skrivit ett ord om lördagseventet, det måste vara ett stort nederlag för henne, man kan ju alltid hoppas att hennes familj får henne att inse att hon måste byta riktning i livet.

När jag kollade senaste inlägget står att kommentarer är begränsade
Citera
2021-02-02, 14:51
  #47999
Medlem
Hon är passe.
Citera
2021-02-02, 15:36
  #48000
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Gabriel Knight
Nä hon raderade nog det efteråt. Lajven slutade i alla fall med att hon och Roberto la sig på varandra i sängen.
Det hela skedde under den perioden som hon berättade i media om att de var sexgalningar och hade sex på ICA.
Jag har för mig att hon sa att sex var deras bantningsmetod.
Sonens rättegång var också i den vevan och jag anser att sonens galna sexbedrifter utgår från föräldrarnas ohämmade sexliv.
Barnen har säkert fått höra parets sexliv varje natt under stora delar av deras liv vilket har gjort att de har tagit mental skada utav det, åtminstone sonen.

Inte så mycket sex nu för tiden mao
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in