Citat:
Ursprungligen postat av Dronken
Men tycker ändå det är fel att endast hänga ut männen i detta sammanhang. Tycker personligen sexköpslagen borde innefatta även den prostituerade som säljer sex. Då hon tillhandahåller en olaglig tjänst och är därför minst lika delaktiv. Borde om inte annat dömas för medhjälp till brott.
Och det är irrelevant om den prostituerade som i detta fall är 16-18 och köparen 40-55.
Vid 16år så är man fullt medveten om vad man gör, och även att de finns lagar som sexköpslagen och andra lagar som strängt förbjuder detta. Likt förbannat så kan hororna alltid gå fri och fortsätta sin verksamhet.
Det många av er som debatterat här inte verkar tänka på är skillnaden i bakgrund mellan den som köper och den som säjer sex (enligt alla utredningar jag läst i ämnet); den prostituerade är ofta en kvinna som blivit utnyttjad redan innan hon började få betalt. Ofta innan hon blev myndig. Det har gett dålig självkänsla och kanske behov att straffa sin kropp (en tjej på SR idag om pedofil-härvan sa att hon hatade sin kropp när hon sålde sig)
Hon hade skrivit en bok om sitt liv.
Av den taskiga uppväxten följet tex behov av att fly verkligheten. Flera börjar ta droger och prostituera sig för att ha råd med knarkandet - inte för att "kunna köpa Guchiväskor" som nån skrev
En tjej som blivit sedd och respekterad prostituerar sig i stort sett aldrig.