Citat:
"Polisutredningen, som delvis är sekretesstämplad, ger inblick i ett manligt nätverk där män träffas i hemlighet för att köpa sex av en och samma flicka. Inte sällan har handbojor, piskor och andra föremål funnits med i bilden.
– Den huvudåtalade har fiskat upp tjejer som utnyttjats av honom och andra i en sluten krets. Ibland kan så många som femton män ha stått på tur för att ha sex med en enda tjej, säger kriminalinspektör Eva Carlenfors vid Stockholmspolisens kommission mot människohandel."
Uppenbarligen bara önsketänkande och fantasier iväg för Carlefors. Inget av det som hon påstår ovan finns belagt eller har ens påståtts från någon av de som hörts i FU. Att handbojor mm skulle vara förekommande har inte heller påståts av någon i FU mer i samband med Nöjesprofilens sexköp i sitt hem.
Jag har generellt svårt att se det som så upprörande, har man satt sig in i detta fallet så handlar det om några tjejer som frivilligt valt att sälja sex på detta sättet. Vissa av dem har för övrigt själva varit ganska pådrivande vilket man kunnat utläsa ur FUP. Betänkt det faktum att det sk utnyttjandet som påstås i åtalet endast bestått i att MÄ fick betalt. Hade betalningen ej inkluderats hade åtalet fallit. Enligt domen mot TJ så är det klarlagt att hot, våld eller tvång ej förekommit och ej heller någon ekonomisk vinning så domen är unik i sitt sammanhang och juridiskt sett mycket märklig.
Att man lägger ner åtalet mot LK, ja kanske lite märkligt men inget att yvas över. Offer vet jag inte... några tonårstjejer som vill köpa mer prylar än de har råd med och sedan väljer att sälja sex..
är ganska övertygad om att det inte heller i det fallet förekommit någon ekonomisk vinning. Dessutom är det ju så att finns inte bevisen där så skall inte åtal väckas. Det finns långt mer upprörande fall av koppleri som borde ägnas mer tid än dessa fallen.