Citat:
Ursprungligen postat av bajenvrak
Tomico, får jag först fråga dig hur gammal du är?
Adrenalin där o då, inget annat. Mycket mer än så är det inte, en kultur är att ta i, går inte att jämföra med punkare etc. Polare med 17åringar, bara barn ju, inte fan polar du med kids. Casual temat är en jävla hype, inget annat. Snart går den över när kidsen växer upp. Malmö va, sist jag såg er, el vänta, jag har aldrig sett er under alla dessa år, nu är ni visst en liga med allt ifrån snorisar till vuxna män, grattis! Vart kom denna inspiration ifrån, HIF?, filmerna?, England?
Kan utveckla detta, men vill först ha svar på min fråga, så blir det även lättare att få förstå dig.
/B
Ja många kids hypar casual kulturen, det stämmer men när det kommer till dom äldre så är det different story. Att du inte sett oss skiter jag fullständigt i då Malmö har alltid varit igång förr men aldrig en riktigt organiserad liga utan mer 80-90-tals stil med kravaller, om du skulle känna folk som var med förr så kan du kolla med dom, då gällde det ''ut på stan o kravalla''. Sen 03 har vi TR som är en organiserad liga som har växt enormt på senaste tid och haft flera vinster och vunnit till sig allt mer respekt.
Att sen tex bajen ljuger till sig vinster är komiskt.. ''vi körde över Malmö i limhamn''.
Visst okej att jämföra det med punkare var att överdriva och nej vi det är inte lika mycket kultur som i England, men du förstår nog poängen. Huliganer har existerat ett långt tag, folk huligana fan 70 år sen! Det är väldigt vanligt.. Att man sen drar till klädstilen kommer självklart från England, men det finns i hela Europa. Italienska Ultras som går fan runt i Aqua och Burberry m.m.
Ålder och sådant kan vi ta över PM.