Citat:
Ursprungligen postat av RizlaXX
Ursprungligen postat av vonSlyna
Okej, du var i tunnelbanan. Jag var på East när det small mot polisen, jag var på norra läktaren under matchen (och NEJ - det var inte tretusen polacker där), jag var på Offside efteråt, jag var den första AIKaren som släpptes ned i tunnelbanan efter att polisen spärrat av, jag var på Fridhems efteråt, efter det på Vasagatan. Att blåsa upp situationen i dom proportionerna som du gör, som får matchen och efterspelet att likna ett fältslag där kvinnor och barn flyr och det är en risk att gå på fotboll är fel. Det är sådana som du som får sthlmsderbyn att likna slaget vid Poltava och skrämmer bort åskådare från allsvenskan.
Att gå på fotboll - oavsett om AIK möter Poznan, Djurgården eller Landskrona är inte farligt som du får det att låta. Att folk åker på stryk är väldigt sällsynt - såvida dom inte är där för det.
Wooow horungar tarelungt, las igen vad jag skrev
---->
Det har hor man pa gatorna just nu: <-----
Poznans besok:
* 3000+ polacker i stan (enligt polisen)
* 100-120 av dom Huliganer (enligt poznan sjalva)
* 1 vanlig aik supporter knivhuggen, ganska allvarligt men utan livshot.
...
Bra att du skrev "väldigt sällsynt" for det va kanske precis ett sant tillfalle jag va pa, av alla dom stallerna du skrev sa verkar du mer eller mindre ha varit i "sakerhet" eller iaf omringad av gnagare eller snutar, sa va inte fallet nere i tuben kan jag tala om for dig.
Ville undvika saga men jag missade lite av dagen pa grund av grisen, tanker inte ga in pa detaljer men kort och gott, sanna friheter som nagra polacker tog har jag aldrig nagonsin satt under fotbollsmatcher i Sverige, bada mot kvinnor,vanliga supportrar och vid ett annat sammanhang aven mot en mindre pojke (barn),... dom som va nere i tuben da fattar vad jag menar. I dessa omstandigheter hade jag aldrig nagonsin tagit min familj till, ingen hade kontroll pa ett skit, inga grabbar och snutjavlarna struntade fullstandigt pa allt. Sa javla synd, om jag hade hunnit filma... men men
las om din tomte...