Citat:
Ursprungligen postat av Snurren
Min väninnas S:t Bernhardshund vill lägga sig över mig eller luta sig tungt mot mig. Ska jag ta det som en komplimang? Hunden är snäll och så men man blir så nerkladdad med drägel.
Låt absolut inte hunden lägga sig ÖVER dig, det är en kraftig dominanshandling som kan få oönskade konsekvenser, i synnerhet med tanke på hur stor en St Bernhard är. Att luta sig tungt emot dig är på gränsen och påminner om när hästar kliar sig mot människor, vilket också är en dominanshandling som man måste svara på.
Skulle rekommendera att du knuffar bort hunden milt men bestämt och att DU bestämmer när DU vill klia eller klappa hunden, inte faller för frestelsen att göra hunden till viljes var gång den gör en invit.
OnT så tror jag vissa hundar är mera samlare än andra och håller ordning inte bara på sin flock utan även på flockens tillhörigheter. Men beroende på vad det är för en hund kan det finnas dominanta inslag i beteendet också, liksom att vissa hundar envisas att lägga sig i dörröppningar så att alla får kliva över dem. Något att se upp med om man har en alfahund.