Citat:
Ursprungligen postat av jorma grön
Snälla Bananchoklad...
Åklagare styr inte världen, som väl är. Din rätts- & världsuppfattning verkar vara att det är åklagaren som sätter spelreglerna och att han/hon i nåder kan ge försvaret möjlighet att ha synpunkter på förundersökningen. Som alla vi andra vet, så är det åklagaren som skall bevisa att den ev. åtalade är skyldig till det begågna ev. brottet. I detta fall har åklageriet fatalt misslyckats att driva fallet till åtal. Jag hoppas ändå innerligt att åklagaren står för sin uppfattning och att en rättegång kommer till stånd där läkaren med säkerhet kommer att frikännas.
Förutser en tramskommentar från dig...
Den kan du få från mig:
En rimlig tolkning av nuvarande läge är att Hurtig har läst förundersökningen, tillsammans med sina experter och (också självklart) letar efter varje möjlighet att ifrågasätta åklagarens (troliga) åtal. I Hurtigs värld vinner man om det inte blir åtal.
Reflektion: Kan det tänkas att Hurtig, en driven försvarare och med insyn i hela FU, kan ha en helt annan bild av var det hela kan sluta än de som utgår från att åklagare, RMV och övriga utredare är pajasar?