Citat:
Ursprungligen postat av Tammer
Det leder ju ofelbart fram till frågan om inflation: är det bra eller dåligt? Motsatsen, deflation, är en katastrof för ett land. Det är alla överens om. En viss inflation kan vara positivt, fast den tanken är helt emot gällande dogmer. Inflation är positivt för konsumtionen, "köp idag för imorgon är det dyrare". Vi hade hög inflation under -70 och -80talen, och då gick Sveriges ekonomi riktigt bra. Så inflationsdrivande stimulanspaket kan vara en väg ur krisen.
Vad vi först och främst måste tänka på är att det inte finns något bevis för att stimulanspaket fungerar. God keynesian som du verkar vara lär du bli svår att omvända, men det måste vara svårt att hylla något som inte verkar fungera. Så vitt jag vet kan möjligen ett stimulanspaket med avsett för utbudssidan fungera, det är lite det här jag ämnar "forska" kring. Här pratar vi väl främst om att underlätta anställningar osv, de alliansen gör.
Sedan är det väldigt oklart för mig hur inflation kan vara bra i lågkonjuktur? Om en av Metalls arbetare nu tvingas gå ner i lön pga lågkonjuktur kan det knappast vara bra om ytterligare käkas upp av inflationen. Att en viss inflation kan vara ok har väl snarare att göra med tekniska framsteg.
Fattar ärligt talat inte vad du menar med att inflation är bra för konsumtion, vänder du inte lite på orsak-verkan?