Citat:
Ursprungligen postat av JagHarEnLiten
Gaffeln hade väl också diplomatpass men blev burad på Kennedyflygplatsen? Over there är de väl lite vana vid att diplomater har lite mera pondus, än en liten parvel som skiter i brallorna när han inte har sin personliga assistent med sig.
Men allvarligt hur motiverar Hovet diplomatpasset? Hon är ju inte statschef eller är där på statsbesök eller något sådant.
Alltså..... det har med statschefsskapet att göra..... Kungen är ju statschef.... sedan följer en rangordning på "tronföljarna", Victoria nr 1 osv...... Dvs Madde är tronföljare om de som ligger före i kön trillar av pinn eller avgår..... det är alltså tronföljden det handlar om. Och då är man viktigt oavsett om man reser "i jobbet" eller "privat".
Madeleine är nr. 3. Det vill säga hon ÄR statschef om Kungen, Vickan och brorsan inte är hemma. Då träder hon in.
Och det har inget med "räkmacka" att göra utan en av våra grundlagar.