Citat:
Ursprungligen postat av
Ifyouhaveghosts
Jag gick på Magnus Huss för ett par år sedan efter en vända StGörans. Det funkade bra då och mitt mål först var att dricka måttligt men sedan la jag av helt. Och nu ligger jag här igen.
Är det någon som vill tala ärligt om hur man kommer över självmordstankarna? För nu ligger jag här och pendlar mellan skön fylla, bra känsla för att jag ska sluta, ångest och just tankar på att bara sluta allt för att jag ändå ska sluta.
Alternativet till självmord är att göra socialt självmord och bara berätta/visa hur det är. Men det har jag på sätt och vis redan gjort.
Ett av skälen till att klyschor överlever och får genomslag är att de innehåller ett mått av sanning, trots ett inslag av banalitet. Självmord är en permanent lösning på ett övergående problem. Klyschigt, men sant.
När jag var som längst nere i förtvivlan - osäker på om min cancerbehandling skulle fungera, existentiell ångest, tvivel på att jag någonsin skulle kunna sluta dricka, oro över bestående neurologiska skador av spriten, att låta mina närmaste få veta min skamliga hemlighet - så kom något en av mina vänner sagt till mig som tröst. "And this too shall pass"
När livet och tillvaron gör som mest ont verkar det som om tidens förlopp saktar ner. Man är så uppfylld av smärta att det känns som om det kommer att vara för evigt, men det är bara hjärnan som lurar en. Om man tillåter sig själv bara lite tålamod så blir det bättre. De högsta topparna av ångest är kortvariga.
En kanske lite flummigare tanke är att naturen kan ge upphov till ett närmast obegränsat antal genkombinationer, och därmed unika människor. Du är en av de som hade den otroliga turen att bli till. Din och min tid på jorden är kort och begränsad. Förr eller senare dör vi och försvinner för alltid. Varför inte hänga med till slutet och se vart resan tar oss? Även om det är tungt och svårt ibland. Du kan resa dig upp ur detta, och få en bättre tillvaro, precis som många andra här i tråden berättat om.