Citat:
Ursprungligen postat av Ballzfritzl
Sådant är skönt att höra och det ger även en stark motivation att sluta dricka.
Mitt beteende började i 15 års åldern, mestadels för att kunna hantera en otrolig olycklig kärlek (vilket fortfarande inte har löst sig efter ett antal år. Det är konstigt, jag vet). Nu, många år efter detta så förstår jag verkligen att det är dags att styra upp livet. Jag ha förstått att saken bara blir värre när jag dricker. Det bedövar känslorna undertiden fast dagen efter, den dödångesten och den otroliga ensamheten jag känner tar verkligen död på mig, bokstavligen talat. Jag har testat diverse olika mediciner (Xanor och diverse Benzo) för att bedöva känslorna, fast jag har inte fattat samma tycke om dessa som jag har gjort om alkohol.
Under alkoholruset så mår jag bra, jag vågar prata med människor och helt enkelt vara mer social överlag.
Men nu är det dags att sätta stopp för detta. På Måndag kör gymmet och arbetsförmedlingen igång för mig. Så jag hoppas på det bästa och jag ska göra vad jag kan. Just nu har jag inte rört en droppe på 5 dagar och det skall fortsätta vara så.
Jag har förlorat en hel del vänner och respekten från min familj pga. detta. Men nu jävlar ska jag sätta stopp för det här beteendet, nu är det slut på det roliga (misären).
Jag blir väldigt glad när jag känner att jag inspirerar någon annan.
Jag känner igen det du skriver och jag är glad över att slippa det. Jag drack dagligen i cirka 10 år och min historia innefattar även den dödsångest, självmordtankar, förstörda relationer och dålig ekonomi. Under förutsättning att jag inte var full dygnet runt (det hände någon vecka lite då och då) så var varje dag var bara en längtan till kvällen så att jag kunde supa mig full igen.
Precis som du så kan jag sammanfatta mitt liv som aktiv alkoholist med ordet misär.
Jag är idag 27 år gammal och jag uppskattar att jag ligger 7-8 år efter i min utveckling och karriär jämfört med om jag inte hade druckit. Jag har dock ett bra läshuvud och jag uppskattar att jag ligger på ungefär samma nivå som andra i min ålder. Det hade dock kunnat vara mycket bättre.
Jag måste dock inse att det som har hänt har hänt. Det finns ingen anledning att se bakåt annat än för att påminna mig om varför jag aldrig någonsin bör dricka ens en liten öl.
Det enda jag kan göra i övrigt är att se framåt och försöka göra det bästa av min situation här och nu. Som tur är har jag det arbete som jag drömde om som ung, inga ekonomiska problem, körkortet kvar, bara några noteringar i belastningsregistret och
framför allt sambo och barn. Det är ett under att jag har allt detta.
År av dåliga vanor har dock satt sina sår och jag är dock fortfarande i dålig form fysiskt. Det enda som är som det ska med min kropp idag är psyket och levern.
Att jag är i dålig form är dock inget olösligt problem och nästa steg efter att sluta dricka är att komma i form. Det är dock viktigt att ta en sak i taget och jag är tveksam till att det är en bra idé att försöka ersätta alkoholen med träning. Givetvis är det bra om det lyckas, men jag tycker inte att du skall sätta allt hopp till träning.
Jag har idag varit nykter i 61 dagar och jag upplever att jag håller på att vinna tillbaka mitt liv. Eftersom att nästan samtliga av mina problem var relaterade till alkoholen så upplever jag mig idag som relativt problemfri.
Givetvis kan jag fortfarande få problem av olika slag, men så länge som jag är nykter så är de i alla fall hanterbara.