Citat:
Ursprungligen postat av stardeath
Jag håller med eleverna. Deras laglydighet är inget för konstfack att bry sig om.
Vad kommer härnäst? Ska KTH börja jaga de elever som gör sina arbeten med stulen programvara? Nej det skulle ingen någonsin förvänta sig men konstnärer ska tydligen dras i örat av sina undervisare.
Faktum är att alla andra universitet är noga med att deras elever inte begår brott inom utbildning och inte examinerar de som begått brott, knappt att man får studera vidare.
Konst kan självklart vara provaktiv och rent lagvidrig, men då skall konstnären inte bekostas av skattebetalarna, vill de bryta mot lagen kan de göra detta på sin fritid. Eftersom skattebetalarna är de som betalar har dessa rätt att ställa krav på undervisningen, det är deras investering, precis som utbildningar inom nätverk inte får utbilda sina elever till att knäcka banker och sno pengar.