Om bladen och knoppen (inte podden) UPPENBART är "hårig/luden" och har röda blomblad med svart centrum är det garanterat Kornvallmo, Papaver rhoeas, samt att dennes blad mer påminner lite om ormbunkens blad.
http://www.missouriplants.com/Redalt/Papaver_rhoeas_plant.jpg
Kornvallmon är flerårig och kan bli riktigt stor! Den är vacker och är ett trevligt inslag i rabatten. Men mycket mer än så är den inte!
Så hittar man vallmo som växer "vilt" är det nästan garanterat kornvallmo!
Testade förövrigt ett gäng av min "The Gigant" skörd idag, lite tidigt jag vet, dom hade precis tappat blombladen. Tyckte den, efter omständigheterna funka utmärkt. Som ruset av 4-5 citodon, i typ 3 timmar. Det står i början av den här tråden att gigant är overksam, vilket jag dementerar!
Tyvärr så har den totala sådden av PW, HC och Gigant inte riktigt artat sig som jag hade velat. Växterna blev mycket så, 10-50cm, snittar på kanske 30cm med väldigt små pods, från en ärtas storlek till en vindruvas.
Tidigare år, dock med fel sorter av P.Som. så låg dom på ca metern med pods från en vindruva till pingisboll.
vet inte riktigt vad som vart fel i år, sådde kanske för tidigt, mitten på april plus att det var en annan rabatt.
Några tipps på jordblandningar och så?
Hur är det med vattning och näring? kogödsel på säck eller färsk hästgödsel?
Nästa år blir det äkta afghan och tasmanska vallmon!