2013-07-13, 10:49
  #2653
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av spoiler
16 år?

http://www.exponerat.info/16-arig-ensamkommande-somalier-avvisades-kom-tillbaka-direkt/

Hahaha, snarare 30.
Citera
2013-07-13, 11:04
  #2654
Medlem
Mad monks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av spoiler
Ensamkommande fick gratisresa till Almedalen och kände hat under Åkessons tal

http://www.exponerat.info/ensamkommande-fick-gratisresa-till-almedalen-och-kande-hat-under-akessons-tal/#ixzz2YMjIRwkH

Han såg väl för sitt innre hur bidragen försvann. *Snyft* stackars 30-åriga barn. Kommer politiker använda dessa bestar i det stundande inbördeskriget?

De kommer från afghanistan och andra muslimska länder. Importerade Uruk-hais

Citat:
Ursprungligen postat av Dart380
Hahaha, snarare 30.

30-åring med rynkor de åldras snabbt därnere.
__________________
Senast redigerad av Mad monk 2013-07-13 kl. 11:11.
Citera
2013-07-13, 12:11
  #2655
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av spoiler
"Förra söndagen skulle ett gäng ensamkommande flyktingungdomar hänga i Kärleksparken i Varberg, umgås och äta pizza. Utflykten slutade med en 17-årings död.

– Det är väldigt olyckliga omständigheter. Det var lite gruff grabbar emellan. Och så får det sådana fullständigt absurda konsekvenser att en människa dör, säger Håkan Antonsson, kommissarie hos polisen i Varberg.

Det var när maten skulle fördelas som det blev bråk mellan pojkarna. Exakt vad som hände är än så länge okänt, men vad man vet är att en 16-åring knuffade eller slog en 17-åring så att han föll baklänges ner på en klippa. 17-åringen slog i huvudet i marken och fördes medvetslös till Varbergs sjukhus.

Redan samma dag skickades han vidare till Sahlgrenska för operation där han opererades under natten till måndagen. Men hans liv gick inte att rädda, och på onsdagen den 10 juli stängdes den livsuppehållande utrustningen av.

/.../

16-åringen som knuffade honom är omhändertagen enligt LVU."

http://www.gp.se/nyheter/halland/1.1835006-litet-gruff-slutade-med-dodsfall

Märkligt att det inte ingår mat (inte så ofta och tillräckligt tydligen) i den skyhöga dygnskostnaden för "barnen".
__________________
Senast redigerad av ascheberg 2013-07-13 kl. 12:52.
Citera
2013-07-13, 12:25
  #2656
Moderator
-Info-s avatar
Citat:
"Förra söndagen skulle ett gäng ensamkommande flyktingungdomar hänga i Kärleksparken i Varberg, umgås och äta pizza. Utflykten slutade med en 17-årings död.

Det var när maten skulle fördelas som det blev bråk mellan pojkarna. Exakt vad som hände är än så länge okänt, men vad man vet är att en 16-åring knuffade eller slog en 17-åring så att han föll baklänges ner på en klippa. 17-åringen slog i huvudet i marken och fördes medvetslös till Varbergs sjukhus.

Men hans liv gick inte att rädda"

( https://www.flashback.org/sp44296776 )

Det låter som när man utfodrar farliga rovdjur som är hungriga.

Citat:
"Förra söndagen skulle ett gäng vargar från Kolmården vistas temporärt i Skansen, där de skulle umgås och utfodras. Detta slutade med en vargs död.

Det var när maten skulle fördelas som det blev bråk mellan vargarna. Exakt vad som hände är än så länge okänt, men vad man vet är att en varg knuffade och bet en annan varg så att han föll baklänges ner på en klippa. Vargen slog i huvudet i marken och fördes medvetslös till en veterinär.

Men vargens liv gick inte att rädda"
Citera
2013-07-13, 12:51
  #2657
Medlem
CliviaMiniatas avatar
Mannen på bilden ser inte ut som 16 år gammal. Snarare 25-30 år gammal. Svarta åldras inte genom att få rynkor när de är unga. Svart hud är mindre rynkig än vit. Alltså är åldern på mannen fel och någon ljuger enligt min erfarenhet.
Citera
2013-07-13, 13:21
  #2658
Medlem
JumpingJacks avatar
Väldigt tragiskt dödsfall.

Men hans levnadsberättelse är ännu mer tragisk:

Citat:
Hon berättar att pojken ofta sagt att han var otursförföljd. Först flykten från Afghanistan, över bergen till Europa, båten som förliste utanför Siciliens kust och vännen som drunknade bredvid honom. Sedan det italienska flyktingläger där han utsattes för övergrepp, innan han slutligen kom till Sverige, där han fick avslag på avslag på sin asylansökan.

Allt elände som kan drabba honom har drabbat honom, stackars pojke. Har inte väldigt många ensamkommande flyktingbarn samma historia? Förlista båtar, släktingar som försvunnit, gangbangad i Italien? Säger smugglarna åt dem vad de ska säga för att få vekhjärtade svenska batikhäxor att gråta av rörelse?
Citera
2013-07-13, 15:06
  #2659
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
Ha ha... 18 år... Snarare mellan 30 och 40...

Jag vet inte vad som är värst: att de kommer hit och lurar oss eller att media låtsas att en 35-åring är en 18-åring och kallar honom för en pojke.

Det värsta är ju att folket på Migrationsverket verkligen går på skiten. Är det bara efterblivna idioter som jobbar där?
Citera
2013-07-13, 19:35
  #2660
Medlem
ganglere2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Unbannable
Det värsta är ju att folket på Migrationsverket verkligen går på skiten. Är det bara efterblivna idioter som jobbar där?

De vill gå på det. Allt för att kunna släppa in fler.
Citera
2013-07-13, 19:48
  #2661
Moderator
-Info-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Unbannable
Det värsta är ju att folket på Migrationsverket verkligen går på skiten. Är det bara efterblivna idioter som jobbar där?
Citat:
Ursprungligen postat av ganglere2
De vill gå på det. Allt för att kunna släppa in fler.

Det finns dock många kritiska inom Migrationsverket som ständigt genomskådar blattarna och negrerna. Även i dessa sammanhang. Men de har sina regler som måste följas. Det kan man läsa om på Merit Wagers blogg om "miggor". Exempel:

Citat:
Idag skriver en annan migga till mig och berättar att:

"Jag har själv sett asylsökande s.k. 16-17 åringar med full skäggväxt och med vuxna mäns uppförande. Men de har registrerats som barn fast de helt uppenbart varit närmare 30. Sjukt! Jag känner också till fall där asylsökande som fått barn i Sverige visat sig vara flerbarnsfäder i hemlandet. Vid avslag har de frivilligt och utan problem återvänt till landet de ”flytt” ifrån och sedan sökt tillstånd på anknytning till barnet i Sverige."

http://meritwager.wordpress.com/2008/07/23/apropa-de-ensamkommande-barnen-igen/

Fler berättelser finns här:
http://meritwager.wordpress.com/2013/06/04/manga-ar-for-sent-borjar-man-ocksa-i-sverige-agera-mot-bedragerier-dar-unga-man-pastar-sig-vara-ensa mkommande-asylsokande-barn-men-inte-ar-det/
http://meritwager.wordpress.com/?s=ensamkommande
Citera
2013-07-16, 12:17
  #2662
Medlem
spoilers avatar
Citat:
”Sommarskolor för ensamkommande flyktingbarn” slår nu upp dörrarna för säsongen i många delar av landet. Den som deltar i undervisningen får 100 kronor om dagen i aktivitetsersättning.

http://www.friatider.se/invandrare-far-betalt-for-att-ga-i-skolan
Citera
2013-07-16, 15:56
  #2663
Medlem
spoilers avatar
Barnen tvingas av svält tillbaka till det omänskliga boendet de flydde från.

"De sex ensamkommande flyktingpojkar från Afghanistan som bott i Sveaparken i Hedemora sen de flytt från ett flyktingboende i Säter är nu tillbaka på boendet Elvan. På boendet ser man nu över sina rutiner.

– Det var tufft för dem att återvända naturligtvis. När man hela tiden har tvärnekat och tyckt att man skulle stanna där i Sveaparken tills man dog. Men det blir tufft att leva så också, man blir ju hungrig och så vidare."

http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=161&artikel=5593164
Citera
2013-07-16, 19:54
  #2664
Medlem
Ja vad kan man säga om dessa människor, aldrig blir de nöjda. Otacksamma typer. Skandal att vanligt folk skall tvingas betala den här cirkusen.

Om jag hade flytt från missär och elände så hade jag varit själaglad över ett mål mat, tak över huvudet och varit beredd att slita hund för att kunna bli en del av det samhälle jag kommit till.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in