Citat:
Ursprungligen postat av
Steff83
Fotboll har ju man gjort undantag för sänkt kraven lite...och det tycker jag är rimligt med tanke på hur enorm sporten är jmf med andra idrotter. Helt klart. Fotboll går inte riktigt att räkna på samma sätt.
Isf hade bara ett fåtal svenska spelare platsat...Dom som har vunnit CL..Dvs Europamästare ( i praktiken världsmästare) för klubblag.
Jo mer eller mindre halva 94-laget har väl varit med i Mästarnas Mästare nu. Naturligt med något lägre krav på fotboll p.g.a. så väldigt mycket högre konkurrens. Vissa sporter såsom t.ex. golf har ju inte heller några internationella mästerskap men där får man väl kanske räkna en major som likvärdigt. Inte ens då skulle ju någon svensk herre kvala in och jag tror att t.ex. Jeppe Parnevik med sina två andraplatser i British Open skulle vara välkommen.
På den andra sidan finns sporter som simning med ett överflöd av mästerskap där mer eller mindre alla som varit aktiva i landslaget de senaste 30 åren har minst ett par tre guldmedaljer från kortbane-EM där majoriten av storstjärnorna stått över för att toppa formen till viktigare mästerskap.