2016-04-22, 10:40
  #7237
Medlem
Aftonbladet: Knarkarna vann
Carl Michael Edenborg om det misslyckade kriget mot narkotika – och varför droger måste legaliseras
Citera
2016-04-22, 10:41
  #7238
Medlem
SR: Länder lobbar för FN-legal cannabis
Citera
2016-04-22, 10:42
  #7239
Medlem
Aftonbladet: Gjorde rekordfynd: Hittade knark i kalk
Citera
2016-04-22, 11:08
  #7240
Medlem
Video: Global Commission on Drug Policy Press Conference
April 21, 2016

Alla som är intresserade av narkotikapolitik bör se presskonferensen.
Citera
2016-04-22, 16:16
  #7241
Medlem
En sammanfattning av UNGASS presskonferens igårkväll:

http://volteface.me/features/deejs-diary-day-four/

För övrigt sjukt att Gabbe inte uttalat sig idag, eller att svensk media inte skrivit om detta i någon stor utsträckning.
__________________
Senast redigerad av murmelzebra 2016-04-22 kl. 16:25.
Citera
2016-04-22, 17:21
  #7242
Medlem
tvivales avatar
Citat:
Ursprungligen postat av cleft
SR: Länder lobbar för FN-legal cannabis

– Det är ett ihåligt argument. Jag tycker att de svenska erfarenheterna mycket väl visar att det går att bedriva en bra narkotikapolitik som skyddar människor utan att för den skull legalisera i det här fallet cannabis, säger Sveriges folkhälsomister Gabriel Wikström.

Den där gossen Dickström, är han något slags dåligt skämt eller? Ska han föreställas representera Sverige? Skämmer ju endast ut Sverige internationellt. Den där åsikten får stå för honom personligen. I själva verket är det ju så långt från verkligheten det går att komma.
Citera
2016-04-22, 19:47
  #7243
Medlem
Javalangs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av prap
Knarkarna vann (Propagandabladet)

Jag råder alla till att läsa mer än rubriken. Den är medvetet provokativ för att väcka intresse, men krönikören förespråkar reglerad legalisering av alla droger svart på vitt, i självaste Aftonbladet.
Citera
2016-04-22, 21:53
  #7244
Medlem
jamesdeans avatar
Fredrik Strage från DN skriver en krönika om förbudet mot mentolcigg och slänger in en liten rad om gräs på slutet.

http://www.dn.se/kultur-noje/kronikor/fredrik-strage-rokare-ar-nastan-alltid-trevligare-an-andra-manniskor/

Citat:
Vi mentolvänner får trösta oss med att Sverige är så amerikaniserat att vi med största sannolikhet kommer att tillåta marijuana ungefär samtidigt som vi inför ett totalförbud mot tobak. Om några decennier kan jag sitta på ålderdomshemmet och smula After Eight i min joint.

Jag roades förresten även av detta stycket

Citat:
”Kanske är det dags att börja röka på allvar”, tänker jag. Men jag lyckades inte på åttiotalet när A Non Smoking Generation kom till min skola och var så äppelkäckt fascistoida att mina vänner och jag drog i oss tre paket gula Blend för att inte bli som dem.

Kanske någonting som även anti-knarklobbyn borde fundera på
Citera
2016-04-22, 22:12
  #7245
Medlem
jamesdeans avatar
http://www.sydsvenskan.se/malmo/partyknarkaren-simon-handeln-kan-ske-valdigt-oppet/
Citera
2016-04-22, 23:37
  #7246
Medlem
Fantastisk läsning dom senaste dagarna i tråden, värmer en stoners hjärta att man inom sinom tid inte är kriminell längre utan en helt vanlig svenne som sig bör.

Det är stor skillnad på jargongen i norra kontra södra Sverige. "Knarktillslag" "balkongknarkare upptäckta av polis". Pinsam journalistik.

http://www.vk.se/1698246/umeabo-doms-efter-jattetillslaget?mobil

http://www.vk.se/1698246/umeabo-doms-efter-jattetillslaget?mobil
Citera
2016-04-23, 10:05
  #7247
Medlem
GP Ledare: Adam Cwejman: Narkotikaförbud vid vägs ände
Citera
2016-04-23, 12:21
  #7248
Medlem
Mollips avatar
Citat:
Ursprungligen postat av murmelzebra
En sammanfattning av UNGASS presskonferens igårkväll:

http://volteface.me/features/deejs-diary-day-four/

För övrigt sjukt att Gabbe inte uttalat sig idag, eller att svensk media inte skrivit om detta i någon stor utsträckning.
Johan Wicklén på SVT skrev en överraskande krönika 19/ April. Jag är förvånad att SVT vågade publicera ett sånt här tydligt ställningstagande: Människor med drogproblem ska erbjudas behandling – inte straffas

Fd. presidenten i Colombia, Cesar Gavira Trujillo gillade inte alls det dom kommit fram till:
Citat:
“the UN find it difficult to distinguish between use and abuse because their objective is ridiculous! They want a ‘drug free world’, so any use is abuse. It’s stupid.”
__________________
Senast redigerad av Mollip 2016-04-23 kl. 12:48. Anledning: tillägg
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in