2010-10-29, 02:47
  #2029
Medlem
fairyfellers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snygg-Anders
Självklart kan vi som tittare inte veta att det "bara är tobak" men känns ju lite riskabelt att sitta och röka spliff bredvid kameramannen och dylikt.
Känns som en väldigt onödig risk för honom att ta.
'

Så du tror inte någon inom mediabranschen är van vid droger?
Citera
2010-10-29, 11:04
  #2030
Medlem
Dogge Doggelito och Carina Berg tjuvröker
http://www.youtube.com/watch?v=BeoYEn7ROBo

Carina Berg tvättar Hummer
http://www.youtube.com/watch?v=KvMeictTozM
Citera
2010-10-29, 20:17
  #2031
Medlem
CB-herberts avatar
http://nyheter24.se/nyheter/inrikes/481579-polisen-slar-till-mot-grasrokande-unga
Citat:
HÖÖR. Tidigare har Skånepolisen huvudsakligen siktat in sig på dem som säljer cannabis.
Men nu är det de småskaliga brukarna man vill röka ut. I torsdags slog man till mot flera cannabisanvändare.
– Vi ska fortsätta att ha den här typen av tillslag, säger Mikael Nykänen, stationsbefäl på polisen i Höör, till Skånskan.
Man grep tre 18-åringar misstänkta för ringa narkotikabrott. En av dem hade dessutom en kniv på sig.
En fjärde person - en 15-åring som försökte fly - hann dock inte långt utan kunde också han gripas för samma brott.
Polisen säger sig vara ute efter att sprida oro bland dem som använder drogen.
– Det florerar en del cannabis i Höör. Brukarna ska känna en oro för att ta drogen. Men vi vill också skicka en signal till ungdomarna och deras föräldrar att just cannabis oftast är inkörsporten till tyngre droger, säger Mikael Nykänen till Skånskan.
Nu lovar Höörpolisen fler tillslag av samma slag.

Och medans dom gör det så kan de riktigt stora fiskarna härja fritt. Bra!
Citera
2010-10-30, 01:50
  #2032
Medlem
minimaggits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CB-herbert
http://nyheter24.se/nyheter/inrikes/481579-polisen-slar-till-mot-grasrokande-unga


Och medans dom gör det så kan de riktigt stora fiskarna härja fritt. Bra!

Gode gud. Jag hoppas, hoppas att det åtminstone är ett tecken på desperation. Men är det det så kan det också bli värre...
Citera
2010-10-30, 02:07
  #2033
Medlem
HappyHours avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TT
Missbruk av cannabis ökar enligt CAN

Cannabis är den drog som ökat mest i de 15 största svenska kommunerna under första halvåret i år. Även alkoholmissbruket och missbruk av lugnande medel förkommer oftare än tidigare, visar en ny rapport från CAN. (TT)
"Missbruket" av cannabis ökar"
Citera
2010-10-30, 02:29
  #2034
Medlem
MåsteMeckaDens avatar
Tony Irwing om legalisering av marijuana på TV4:as Förkväll:
http://www.tv4.se/1.1883830/2010/10/29/tony_om_marijuana
Citera
2010-10-30, 03:14
  #2035
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MåsteMeckaDen
Tony Irwing om legalisering av marijuana på TV4:as Förkväll:
http://www.tv4.se/1.1883830/2010/10/29/tony_om_marijuana


Har egentligen aldrig riktigt gillat honom. Men efter detta så får han ett stort plus av mig+!
Hoppas snacket om cb i svensk media fortsätter i viss mån även efter all ståhej med legaliseringsfrågan i Kali.

Jag står för en legalisering med reglerad marknad (nu pratar jag om Sverige). Ser inga som helst fel i det.
Citera
2010-10-30, 03:24
  #2036
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fetter
Dogge Doggelito och Carina Berg tjuvröker
http://www.youtube.com/watch?v=BeoYEn7ROBo

Carina Berg tvättar Hummer
http://www.youtube.com/watch?v=KvMeictTozM

Ser dock ut att vara lite väl "tjock" rök för att vara bara tobak. Eller!?
Jag tror iaf att han tog sig en jävel. Sämre tillfällen kan man ju röka en gås till!
Citera
2010-10-30, 04:48
  #2037
Medlem
jamesdeans avatar
CAN: Cannabisbruk ökar, heroinbruk minskar

Citat:
den senaste rapporten som nu släppts toppar cannabis listan över de droger som ökat mest i de utvalda kommunerna under årets sex första månader. Även alkoholmissbruk och ett missbruk av lugnande medel och sömnmedel förekommer oftare än tidigare, enligt rapporten.

I enlighet med tidigare rapporter är också cannabis den illegala drogen som är vanligast att man har provat någon gång.

Minskar gör injicering av heroin och användandet av ecstasy, enligt de drygt 100 uppgiftslämnare som deltog i undersökningen.

Hur var det nu med inkörsporten?
Citera
2010-10-30, 08:38
  #2038
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jamesdean
CAN: Cannabisbruk ökar, heroinbruk minskar



Hur var det nu med inkörsporten?

Det rör sig även om ett generationsskifte. t.ex vet de flesta 80talisterna att CB är relativt harmlöst. Likaså att man inte kommer dö om man äter E. Eller någon som unnar sig lite amfetamin någon gång om året vid festligare tillfällen inte per automatik börjar stjäla koppar och sälja Situation Stockholm.
Så vi lär även se en ökning av andra droger också. Men de flesta vet även att det inte är vitaminer, precis som med tobak och alkohol.
Dock inte lika farligt som mamma-staten tidigare upplyst oss om som små. Men nu måste dom snart acceptera våran tonårsrevolt och låta oss stå på egna ben.
Drogkrig och hårda straff stjälper mer än det hjälper har ju t.ex Mexico och USA redan bevisat. För hur som helst så påbörjar även en del av våra droger sin resa därifrån. EU mfl ligger nog redan i skrivande stund på rätt hårt.

Så vi kommer även se en ökning av bruket när det gäller andra droger. Heroinmissbruket tror jag säkert man kan se ett återkommande mönster i. Alltid är det folk som torskar dit, men inte många jag känner som ens funderat på att den vägen vandra. De som gjort det, gjorde det inte för att dom rökte gräs.
Vi kommer även kanske se större ökning av missbruket, men tror att alkoholmissbruket kommer minska betydligt. Jag kan bara tala för mig själv och andra jag känner som ersatt många fyllor med CB och kanske dricker sig berusade 1-2 gånger i månaden istället för ca 10+ tidigare, för att inte tala om semestrar och andra ledigheter. Undrar varför vi mår bättre.

Jag säger inte att man ska släppa alla droger fria. Utan var mest hur jag resonerar.

Fotnot: Användandet av Ecstasy har inte minskat pga efterfrågan utan pga tillgången (anledning finns att söka reda på här). Utifrån min egna erfarenhet så har det istället ökat. Om någon langare har bra ecstasy blir han av med dom snabbare än vad Maria Larsson kan säga knark.
__________________
Senast redigerad av Michel Myers 2010-10-30 kl. 08:41.
Citera
2010-10-30, 18:26
  #2039
Medlem
okej, nån som vet hur det gick i omröstningen om att göra gräs lagligt i kalifornien? Jag har letat som fan men inte hittat nåt?
Citera
2010-10-30, 19:10
  #2040
Medlem
Omröstningen är inte förrän den 2 november, så du får allt ha lite tålamod .
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in