Nej det tar inte en stund innan avataren ändras.
Problemet är att folk låter cachen lura en.
Om folk kunde lära sig att trycka Ctrl-F5 i samband med avatarbyte så hade det inte varit några problem, det har inget med att det tar tid för forumet att ändra utan endast om SBS.
Tusen tack! Höll på att bli skogstokig ett tag där!
Dump
Hur ska den se ut då?
Om din gamla visas för dig så ska du trycka Ctrl+F5
Annars kanske du har ändrat i inställningar så att du inte visar avatarer alls.
Det verkar vara fler än jag som upplever att FB tar tid på sig att byta avatar.
Skulle det inte kunna stå på sidan i kontrollpanelen att man behöver trycka Ctrl+F5 också?
Det verkar vara fler än jag som upplever att FB tar tid på sig att byta avatar.
Skulle det inte kunna stå på sidan i kontrollpanelen att man behöver trycka Ctrl+F5 också?
Det är inte FB som tar tid på sig, utan det är din browser som hämtar din gamla avatar från sin cache. Således är det i klientänden problemet ligger.
Tja, som ni kanske ser har min söta kossa fått två vita linjer i högra och nedre kanten på bilden. Vad beror det på?
Har testat att bara ha själva kossan i en png utan bakgrund, men då blir färgen run om den mörkgrå istället för flashbacks ljusgråa. Jag gjorde avataren i Cs3.
Nu tror jag att det är en jpg som jag med pipett verktyget tog rätt bakgrundsfärg till.
Det är bara runt det gråa som det blir en vit linje, när kossans öra stack utanför bilden så fanns det ingen vit linje just där.
Tacksam för svar
//Mange
__________________
Senast redigerad av mangenus 2013-12-08 kl. 00:13.