Citat:
Ursprungligen postat av 47an
Men hur skulle tiden kunna sluta existera? Varje gång någon time travelar, haha, så skapas det ju en ny tids lina..
Rekommenderar att kolla på hela filmen på youtube, finns i fem delar.
[quote=pirate]Intressant mening som jag hoppas du kan elaborera mer på.
Och sen undrar jag hur du definerar tid....?[/QOUTE]
Det jag kritiserar är inte fysikernas teori, för den känner jag inte till tillräckligt för att kritisera, utan filosofernas teori.
Enligt den teori som framförallt David Lewis företräder, så som jag förstått den, så innebär varje ny möjlighet ett eget separat universa, det finns ingen interaktion mellan världarna. I varje värld finns inte en och samma individ utan en counterpart, detta innebär att för varje ögonblick finns det en counterpart i varje värld. Följer gör att tiden inte existerar i varje enskild värld för sig, ty de är bara ögonblick. Och om en individ endast finns i en värld så finns där ingen tid i vilken han kan tänka en tanke, tanken kräver nämligen tid. Så i den världen du befinner dig i finns ingen tid, och om vi ska vara följdriktiga, givet att man accepterar mitt resonemang, så borde ingen tanke kunna tänkas. Med detta sagt så menar jag att teorin inte är så fruktbar som Lewis menar, då den samtidigt som den har vissa fördelar har nackdelar som väger tyngre.
Men jag kan givetvis ha missförstått och dessutom har jag inte funderat över det tidigare utan skrev ner det i hast och reserverar mig därför för det, särskilt då detta inte är en av mina favoritteorier och att jag inte är mer än måttfullt tillläst.
"Och sen undrar jag hur du definerar tid....?"
Ja du, det är en helt annan fråga som är mycket svår, innan jag svarar på den så måste jag läsa in mig rejält på MacTaggart teori, i vilken MavTaggart kommer till slutsatsen att tid är overkligt, då jag inte utan att ha läst den kan sägas ha varit intellektuellt ärlig mot mig själv. Men om jag ändå måste svara så måste tiden vara temporal, dvs inte som McTaggart definierar B-tiden utan som han definierar A-tiden - att vi har framtid, nutid och dåtid och där endast nutid har förmånen som verklighet.