Citat:
Ursprungligen postat av JeanBaptist
Inlägg sådana som detta gör mig så jävla förbannad alltså. Du är förmodligen själv en pervers jävla snuskgubbe som är utvecklingsstörd och har fått - om inte några lemmar - din förmåga att resonera amputerad med en nyliberal jävla nazist-skalpell.
Prostitution är så jävla fel, man ska inte behöva sälja sin kropp för att få sitt levebröd - det förstår väl vem som helst. Det finns ingen som av fri vilja skulle sälja sin kropp för pengar, det är en jävla slavhandel. Att knulla ett luder är att sparka på någon som ligger ned!
Instämmer helt i vad du skriver... i varje fall första meningen.
Jag är också av den åsikten att jag egentligen inte ser prostitution som ett stort problem, det misstaget som det är alldeles för lätt att göra är att man drar all prostitution över en kam. T.ex. är det en enorm skillnad på sådan som är offer för människohandel för sexuella syften och de sexsäljare som, hör och häpna faktiskt säljer sex av fri vilja och tjänar bra på det. Hur kan du så kategoriskt utesluta att det faktiskt finns de som säljer av fri vilja?
Jag kan verkligen inte förstå hur någon kan ta sig rätten att moralisera och bestämma över vad andra människor får eller inte får göra enkom av ideologiska grunder. Det är de som moraliserar och pekar finger som är de största hypokraterna.
Låt människor göra som dom vill och låt dem ta de, ibland, kanske inte så roliga konsekvenserna(självfallet med undantag av brottsliga handlingar mm, ingen ska behöva utstå misshandel och dylikt.) av deras eget fria val oavsett om det handlar om prostitution eller bruk av narkotika
Jag tycker snarare att det bara finns positiva effekter med att släppa sexhandeln fri, den kan då ske under kontrollerade former och därmed minska risken för att de prostituerade utsätts för våld och annan högst otrevligt. Blir ju även fina slantar till statskassan om det får ske mer öppet.
Sedan tycker jag att du borde kunna prestera något argument som, om det nu är så självklart, inte går ut på "att det inser väl alla".