Citat:
Ursprungligen postat av reitschule
Vad fan har spelarnas ursprung att göra med någonting?
Ta eran jävla rasdiskussion någon annanstans och diskutera någonting av värde istället. Till exempel: Vilka åker ur i år?
Det är ingen rasdiskussion, det är en ursprungsdiskussion. Det är okej att ex. diskutera att nordbor alltid är så organiserade, men där går gränsen? Det ser du också som en rasdiskussion då?
Det spelar roll eftersom det har i samband med uppträdande i med och motgång. Det är av historiskt intressant perspektiv, vad gäller värvningsmönster av spelare av olika bakgrund och hur det bildar ett slags arv och kultur inom föreningen.
Detta var bara exempel. Givet att man vill försöka förstå något, så kanske man inte behöver vara såpass snabb i sin iver att söka anmärka.
Förresten, tillåter du oss att prata om att det kanske är så att Italienare filmar mer än andra och i sådana fall varför? Får vi det för dig?