Citat:
Ursprungligen postat av kramdjur
Det verkar vara poppulärt att basha henne men massor av män som mördar kvinnor i Sverige döms till 10 år och kommer ut efter 6, hon har suttit 27 år nu det är lika länge som Leif Axmyr som alla här på FB verkar imponeras av.
I Sverige kommer man ut efter sex år. I USA är straffen mycket längre (snarare Sveriges straff som är väldigt låga). Annika Österberg medverkade till att mörda två personer i USA, och följdaktligen ställdes hon inför en amerikansk rättegång med amerikanska lagar. Mycket logiskt.
Hon sitter väldigt bra där hon sitter. Jag tycker inte synd om henne, däremot tycker jag synd om de efterlevande till de två personer som hon var med och mördade. Annika Österberg är en mördare och jag hoppas att hon får sitta i sin cell tills hon dör. Mördare i Sverige, som Leif Axmyr, borde också sitta inspärrade tills de dör.
If you cant do the time, don't do the crime.