En gång fick jag armbågen ur led. Då åkte jag in till Borås lasarett och fich vänta i drygt 6 timmar innan det hände något.
Men inte slutar det jobbiga där, nejdå!
In på röntgen och det gick ju hyfsat tills jag skulle böja armen i en speciell vinkel. Sträck ut höger arm med handflatan uppåt. Böj sedan armen i 90 grader så att överarmen står rakt ut och underarmen uppåt.
Sedan vrider du hela skiten 90 grader till, så att armbågen går åt vänster och hand/underarm går åt höger. Tills underarmen ligger horisontalt. Där har du vinkeln som jag skulle hålla armen. Och med armbågen ur led gick det självklart inte bra, så fittläkaren, som förövrigt var en tvättäkta svartmusk, säkert terrorist också, började trycka på handen tills det var i rätt vinkel. Och det gjorde ont, och det sa jag till honom men han fattade inte att det var något fel på armen. För åker man in på röntgen så är det ju absoluuut inget fel eller hur!
Synd att jag bara var 14 år ung, hade jag haft lite mer skinn på näsan så hade jag klagat av mig och krävt skadestånd. =/ Jag hade kanske kunnat yrka på att det var HAN som vred armen ur led?
Hur som helst så tycker jag att jag bemöttes riktigt jävla uselt. Såna här skador kan vara allvarliga och jag åkte faktiskt in på akuten med ett ansikte som var vitt som snö.
Inte direkt så att jag satt i telefon, smaskandes på en cheeseburgare, och sa att jag kommer in med en ömmande armbåge..
Min storebror var nära på att få amputera armen p.ga en fraktur, (kom inget blod till handen så det var riktigt nära) så man tycker ju att det bör vara lite mer akut.
Nu bröt jag ju inte skelettet som tur var, men det sitter ju fortfarande 3st ben i helt fel position, och en stor fet blodåder någonstans samt en massa annat krimskrams runt omkring.