Citat:
Ursprungligen postat av nackepa
Nu handlar detta om att en kanske oskyldig person riskerar livstids fängelse. Och eftersom det saknas bindande bevisning till brottsplatsen och samtidigt finns en massa frågetecken i utredningen så anser jag att det är viktigt att kritiskt granska detta.
Sen har jag inte heller fastnat i något tunnelseende eftersom jag inte utesluter CS som gm. Men jag kan tänka mig andra gm än henne eller att hon har någon medskyldig.
Ja men för den sakens skull så kan man väl inte bara välja att ta in en del av det som redovisas och kalla det för fakta? När det dyker upp något som skulle tala emot te x E eller någon annan, så tycker jag inte att du ser med några kritiska ögon.
Den indiciekedja som finns mot CS plockar man isär och värderar indicierna var och en för sig, de tappar på så vis värde..självklart. När det som te x nu dök upp två punkter som talar mot E och T gällande CS, så ifrågasätter du ingenting utan hävdar istället att det styrker att CS har varit ett "hett" samtalsämne i familjen.