Citat:
Ursprungligen postat av
svensk0kina
Kamrat SS denna tråd handlar om NK.
Vilka källor har du om Vad Nord Korener tycker och känner?
- Har du pratat med Nord Koreaner?
- Kan du språket?
- Pratat med Koreanska utbytesstudenter ellen etniska Koreaner i andra länder?
- Det finns rykten om stora drogproblem i NK. Jag vet inte. men NK har smugglat droger tull Kina och Australien ibland med ledningens stöd.
- Korruption, jag vet inte. Men deras främsta general blev avrättat för några år sen. NK media sa att orsken var korruption. Generalens fru var faster ( tillhörde kejsar dynastin) till Kim III
Jag skulle finna det mycket intressant att höra om vad medel nord koreanen tycker och inte läsa propaganda. Och om ditt hat till USA.
En duskussion om USA’ utrikespolitik är mycket komplex och kan ta upp i andra trådar.
Dina inlägg är dels fulla av rena faktafel, dvs lögner (t ex nu senast om DFRKs författning och om att Kina står nära Trumps linje gentemot DFRK), och dels för du nu fram en slags hopkok av den gamla vanliga tunna soppan om rykten, och avslutar på Trumps vis: "jag vet inte". Nä just det, du vet inte mycket om vad du pratar om.
Jag vet en hel del om DFRK därför att jag tar in den kunskap som finns. Jag har läst författningen, jag vet vad Kina har för avtal med DFRK, som jag också har läst. Jag vet vad Kinas policymakare säger om DFRK, samt om vad de säger om Trumps linje. Jag vet vad DFRKs politik går ut på, hur det ser på sin egen historia och vad de har för självbild.
Jag vet dessutom vad avhoppare från DFRK säger om Kim Jong Un och hans popularitet, samt om den ekonomiska utvecklingen, samt vad expert i väst säger om denna - samt jag vet om vad befolkningen i DFRK får reda på via dess egen media, därför att program från DFRK översätts och publiceras t ex på Youtube - förutom att t ex KCNAs artiklar översätts till flera språk.
Således vet jag om precis vad jag skrev i mitt förra inlägg: DFRKs befolkning känner till hur kapitalismen fungerar, t ex i de punkter jag räknade upp. De känner dessutom till hur det går för många avhoppare i S.Korea, därför att en del återvänder trots att det är förbjudet i S.Koreas lag att återvända till sin hembyggd i norr – och de ger intervjuer, som också översätts. Jag läser dessutom västerländsk press som också intervjuar avhoppare från DFRK som berättar om det mödosamma livet i S.Korea och jämför med den sociala tryggheten i DFRK.
Att jag sedan jämför med Sverige är ju ganska naturligt, inte för att våra länder liknar varandra eller för att Sverige haft lika svår historia, utan därför att vi skriver på svenska, kan antas för det mesta vara svenska medborgare, är uppvuxna i detta land - varför vi har referenser - sådana som man måste bygga upp en diskussion kring.
Du har läst nån propagandaartikel i media som är baserad på desinformation, om t ex nån avrättad general. Sedan tar du detta som bas för att diskutera. Löjeväckande. Den enda dokumenterade avrättning som har skett under de senaste åren är den som DFRK själv meddelat har skett. Det var den berömda släktingen till Kim som dömdes till döden av den högsta domstolen, för spioneri – dessutom var detta, sett utifrån internationell standard, en helt normal dom för ett land som befinner sig i krig.
Mitt råd till dig är enkelt: sluta sprida lögner och sakfel och rykten. Ta istället och grunda dina påståenden i fakta och dra dina slutsatser på det som är dokumenterat och inte på rena påhitt och uppdiktade historier.
Sedan vill du ta USA i försvar. Det är förstås upp till dig. USA är väldigt relevant i denna tråd därför att USA är i krig med DFRK. S.Korea, t ex, är inte del i kriget. Det är inte ens en erkänd part av USA, än mindre av DFRK. I stilleståndsavatalet från 1953 finns inget S.Korea. Mitt "hat" mot USA består i hat mot imperialismen och detta hat delar jag med den övervägande majoriteten som värnar nationellt självbestämmande på denna jord.