Citat:
Ursprungligen postat av
LEMMOR
Kinas agerande och fortsatta intensivvård av Nordkorea, baserar sig enbart på geopolitisk strategi.
Helt korrekt! Precis som stormakter brukar göra. Och glöm inte att USA är lika goda kålsupare!
Citat:
Detta tragiska faktum har Nordkorea cyniskt och till fullo utnyttjat maximalt genom åren, vilket lett till att dom idag de facto är en kärnvapenmakt.
Det intressanta här är att Nordkorea på många sätt agerar som en stormakt. Stormakter får sin styrka av att inte vara lika beroende av omvärlden och som du vet kör Nordkorea också det rejset med sin Juche, både på gott och ont...
Här en lärd skrift i ämnet av en mindre känd finländsk Nordkorea-kännare:
https://apjjf.org/2019/05/Korhonen.html
Citat:
Kina älskar inte Kim och älskar inte deras kärnvapen. Den så kallade ”blodsalliansen” mellan Nordkorea och Kina är endast en praktisk fasad och chimär, en illusion helt enkelt och utan reell verklighetsförankring.
Kina vill använda NK för att boosta sitt nordöstra hörn. Dom vill utnyttja den extremt billiga men duktiga arbetskraften för att göra egna vinster. Kim Jong-un hatar detta faktum, f ö.
[En del av ditt vanliga nonsens bortklippt]
Citat:
Kina är de facto livrädda, för ett enat Korea där sannolikheten att Sydkorea får det avgörande inflytandet är mycket hög.
Kina är lika livrädda för att Nordkorea mot förmodan bildar allians med Sydkorea och USA.
Kina vill helst att Korea förblir delat.
Exakt! Och här har förstås USA sin diplomatiska chans. NK med sina få kärnvapen är inte USA:s huvudfiende i framtiden, utan just Kina!
Och här vill jag hävda att Trump faktiskt lyckats fatta just det (kalla det kvinnlig intuition, om du vill...). Men dom gamla hökarna i Washington vill fortfarande förinta NK för att dom är rädda för "världskommunismen", så det blev inget för Trump. NK har egentligen mycket lite med kommunism att göra! T o m en del i alt-right-rörelsen har ju fattat detta, haha.
Kan man inte besegra sin fiende så ska man liera sig med honom (detta är säkert ur någon gammal kinesisk skrift om krigföring, f ö.)
Citat:
Vi får hoppas att Kina kommer på bättre tankar, men det är nog föga troligt då Xi har storhetsvansinne och ser sig själv som Gud över mittens rike.
Rätt igen! Ibland verkar du faktiskt se lite klart rätt genom alla ingrodda konjaksångor.
Kina känner sig fortfarande djupt kränkta av västmakternas (och Japans) ageranden under 1800-talet och pappa Xi agerar konsekvent för att återställa Kinas historiska överhöghet (och det även över Korea). Han kanske t o m vill föröka sig på att erövra Japan på sikt...
Citat:
Så länge han gör det kommer Kim att cyniskt fortsätta profitera på situationen och fortsätta bygga ut sin militär och kärnvapnen. Detta gör inte Kinas problem mindre i framtiden, utan större tyvärr.
Om Kim Jog-un inte kände sig hotad av USA skulle NK börja rusta ner och kanske t o m börja räkna med Sydkoreas stöd som försvar mot ett framtida Kina. Till skillnad för mot Kina så finns ett äkta blodsband mellan Nord- och Sydkorea. Och detta ska USA förstås försöka utnyttja.
Citat:
Allianserna mellan SK/USA/Japan/AUS/NZ/Taiwan mfl kommer bara att stärkas, och det i en rasande fart nu, detta hade en tidig total blockad av Nordkorea kunnat förhindrat samtidigt som Kina resolut skulle avhysts från alla utbyggnader i Sydkinesiska sjön.
...och där är du tillbaka inne i dimman igen... Nu tänker du på ett traditionellt kortsiktigt och aggressivt amerikanskt manér. Funkar definitivt inte i den här delen av världen. Kineserna kommer lura skjortan av dig... Taiwan kommer t ex vända sig till den starkaste parten och även här finns blodsband att utnyttja.
Citat:
Vi går mot säkerhetmässigt sämre tider i regionen, dessvärre.
Det verkar så, ja.