Citat:
Ursprungligen postat av
Månsan
Jaha, det var ju en liten bra skjuts upp för självförtroende så här på lördagskvällen. Helt nykter är jag inte heller.
Tror dock inte så mycket på sådana här tester. Mycket handlar om träning. Har man gjort ett flertal tester av den här typen - vilket jag gjort - så lär man sig principen. Det tycks finnas begränsade möjligheter att variera utformningen.
Precis!
Därför bör man vara originell och skapa annorlunda....och tänka annorlunda.
Det går faktiskt..
En metod skulle vara att man ej använder spatiala uppgifter längre, vilket är mer kulturellt oberoende än verbala eller matematiska uppgifter, och enbart ställer frågor och sedan bedömer en persons logik och resonemang.
Ett omedelbart hinder man skulle kunna tänka på i ett sådant fall är subjektivitet, men detta förringar ändock ej en människas utmaning att bevisa djupsinnighet.
Det är ju samma sak med kommunikation.....man märker ju fort, om man själv är intelligent, när en annan person talar väl eller bara svamlar.