Citat:
Ursprungligen postat av Jason-Licht
Att staten stjäl pengar och ger det i form av bidrag är åtminstånde en slags garanti för att de ska få hjälp. Med privata stiftelser och välgörenhet är det valfritt och vad skulle hända om människor inte längre har lust att betala ut något.
Staten ger inte per någon automatik ut bidrag till behövande. Den gör det därför att politikerna, som ju härskar staten, beslutar så. och varför gör politikerna det? Jo, för att FOLK VILL DET och politikerna vill ha deras röster!
Liberalismen bara skippar MELLANHANDEN, politikerna och deras stat, och ger istället initiativet direkt till människorna som vill hjälpa behövande. Om människor inte vill hjälpa behövande, så kommer ingen politik eller stat i världen att ändra på det. Faktum är ju att i en demokrati så krävs det en majoritet för at tnågon behövande ska få någon hjälp. I ett liberalt samhälle så räcker det med ett fåtal givande för att täcka de mest behövandes behov. Så det är alltså rent logiskt lättare för behövande att få hjälp i ett liberalt samhälle än i ett demokratkollektivistiskt samhälle.