Citat:
Ursprungligen postat av
Schlesien
Jag tror du misstagit dig angående särbehandling.
En av historierna Örjan får höra handlar om hans farfars farfars morfar Simon Douzette som försökte mörda sin hustru och hamnade på sinnessjukhus. För att få veta mer besöker Örjan Vadstena Hospitalsmuseum där han får se exempel på hur patienterna behandlades på hospitalen under 1800-talet. Dåren skulle skrämmas till sans genom tvångströjor, dårkistor och kroppsaga. Metoderna var många och fruktansvärda. – Det är en estetik som frambringar så trista tankar hos en. Det är inget roligt det här, jag ryser bara jag ser det. Folk måste ha lidit ohyggligt när de blev utsatta för de här verktygen, säger Örjan i programmet.
Jag skrev att hans program hade plockats bort, medan de övriga "kändisarnas" släkthistoria låg kvar länge på Svtplay. Mn det kanske är så att den aktuelle kändisen får välja, om det ska ligga kvar längre.
Tack för att du bidrog med inlägget ovan, jag såg inte programmet i dess helhet, egentligen bara trailern
eller nåt sånt. Skulle gärna velat se repriser på alla dessa släkthistorier, det var mkt intrssant, att så många kändisar har så brokig bakgrund.