Citat:
Ursprungligen postat av Aspsusa
Ni som medicinerar med CS, hur är det med en annan grej - ganska märklig, åtminstone blir min psykiater helt alltid förvånad när jag berättar om den:
Om jag gör något jobbigt, oftast antingen att socialisera mycket eller något där min hjärna har en tendens att "fastna" i detaljer, och lyckas med att få det gjort, så är jag väldigt utslagen följande dag. Alltså väldigt, väldigt "seg" och trög i hjärnan. "Friktionen" är av den klassen att det t.o.m. är svårt att komma sig för att gå på toa.
MEN, om jag "dopat" mig med pseudoefedrin är denna dagen-efter-tröghet märkbart mindre, ibland nästan helt omärkbar. (Detta är faktiskt oftast den mest märkbara effekten av pseudoefedrin för mig - det kan gå aningens lättare att göra de besvärliga sakerna, men den stora effekten är att "hjärnan inte verkar så trött nästa dag".)
Jag tycker inte det är märkligt alls, tvärtom det du beskriver har varit min verklighet många år. Dagarna varierade för mig, vissa dagar flöt saker på nästan smärtfritt men dåliga dagar kunde jag dränera min mentala energi något otroligt. Precis som du beskriver kunde en harmlös middag på en restaurang göra mig lika trött dagen efter som om jag åkt Vasaloppet; fruktansvärt frustrerande men verkligheten jag levde i under många herrans år. Det märkligaste är att din psykiatriker tyckte det var märkligt då det du beskriver är det mest symptomatiska draget.
Användaren "MikkOwl" skrev en
otroligt träffsäker och detaljerad beskrivning av detta fenomen i en tråd för ett tag sedan. Han använde bl.a frasen "mindpain". Någon vänlig själ som är en fena på länkning får gärna bidraga här, han skrev den i tråden allt om ADHD om inte mitt minne sviker mig.
En intressant reflexion här, som du kanske känner igen, är att jag genom att "bli" arg alltid kunnat överbrygga detta problem. Där jag saknat dopamin (grundläggande för att koncentrera sig) har jag alltid haft lätt att kompensera med adrenalin; som
tur är har jag inte velat leva mitt liv som arg så jag har aldrig accepterat denna vägen ut. Dock behändigt i många hänseenden där en människa "testar dig/agerar irriterande/översittande" där man normalt "
borde reagera endast med förhöjd koncentration genom dopaminökning (visualisera lätt fara ) går jag direkt till att reagera med förhöjd adrenalin (visualisera allvarlig fara) vilket leder till att jag blir respekterad. Man blir vass, skarp och handlingskraftig av adrenalin. Sen är det i väldigt hög grad upp till mig att i ord, ansiktsuttryck och handling visa motparten att jag inte är fientlig för att undvika bli satt i "aggressiva dåre" facket.
Nåväl, det där problemen försvinner med medicinering och jag kan verkligen rekommendera dig att gå utredningen
Mvh,
LL