2012-08-24, 01:30
  #133
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Wonders
Ett tips, i en diskussion så presenterar du din tes samt flera olika källor som kan styrka denna tes. Jag bad dig att länka till källor som stödjer dem slutsatser inom genetik pch andra områden som fanns i boken. Du gav mig ingen sådan källa. Jag vill inte gå in på hans sida, utan det jag vill ha är en vetenskaplig undersökning inom populations genetik som stödjer den tes som författaren till boken har lagt fram. Men också källor inom andra områden som anses vara relevanta. Detta har du inte gjort.

När man hänvisar till källor för en text skriven av någon annan/andra är det inte ens egna tes/teori/fakta man presenterar, utan andra personers.
Boken och namnen på dem som gjorde studien var källorna. Fattar du? Nej? Synd.
__________________
Senast redigerad av Xbpa 2012-08-24 kl. 02:10.
Citera
2012-08-24, 17:12
  #134
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Xbpa
När man hänvisar till källor för en text skriven av någon annan/andra är det inte ens egna tes/teori/fakta man presenterar, utan andra personers.
Boken och namnen på dem som gjorde studien var källorna. Fattar du? Nej? Synd.



Det var ju det jag skrev jag ville ha bevis som stödjer författarens tes. Att jag skrev att man presenterar sin tes, handlar om hur man för en diskussion över ett diskussions forum och hur man argumenterar.

Du vet vad jag orkar inte med dig, du har fotfarande inte fattat. Du behöver källor som bekräftar dem undersökningar som har gjort i boken. Så att jag kan kontrollera bokens trovärdighet. Jag vill också se vilken metodik som dem som gjorde undersökningarna använde sig av. Speciellt i genetiska sammanhang.

Då du inte kommer att fatta så släpper vi detta.
__________________
Senast redigerad av Wonders 2012-08-24 kl. 17:15.
Citera
2012-08-24, 18:26
  #135
Medlem
slaeshs avatar
Det är väl allmänt känt att kristna fördrivs och i vissa fall även dödas just nu i länder som Syrien, Egypten, Kenya etc. Så länge det inte handlar om "de fattigas" religion: al-islam så kommer detta inte att på allvar fördömas av västerländsk media. Allt fördömande av någon som helst människorättsbrottslig handling som kan kopplas till islam / muslimer ignoreras.
Citera
2014-05-18, 01:17
  #136
Medlem
Nej, det är inte kurder som dödat kristna, utan det är arabiska muslimextremister
Citera
2014-05-18, 01:50
  #137
Medlem
Ardalans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GRmihawk
Nej, det är inte kurder som dödat kristna, utan det är arabiska muslimextremister
Det spelar ingen roll vem eller vilka som gjort något, dom skyller alltid på kurder. Han skriver i trådstarten att det inte framgår i texten som han refererar till, men att det antagligen är kurder. Med andra ord du får orgasm ifall det är kurder, din syrijojo. Men vet ni vad det fina är med det här? KRG har peshmerga stationerade i kristna områden i Mosul och deras uppgift är att skydda dessa. Sedan så kommer en jojo här uppe i norden och skriver den här. Det TS demonstrerar här är att han inte bryr sig om sitt eget folk som är hårt drabbade av extremister. För hade han varit det så hade han inte spridit falska rykten om dom som skyddar jojorna.
Citera
2014-05-18, 13:15
  #138
Medlem
Ja, det är fan sant. De får ju t.om engagera sig politiskt,ändå skyller man allt på kurderna
Citera
2014-06-10, 23:26
  #139
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kabin
Kurderna är det vidrigaste som finns, dom har länge utfört terrordåd mot länderna dom bosätter sig i. Efter Gulfkriget fick kurderna m.h.a. USA rätten till självstyre, då utbröt ett inbördeskrig kurderna emellan. Inbördeskriget pågick fram tills USA ville invadera Irak, då drogs dem kurdiska krigsherrarna i örat utav USA och en vapenvila undertecknades.

Kort sagt, kurderna kan inte leva ett civiliserat liv. Dom måste hålla på med dödandet.

Varför de kristna har återigen blivit ett offer för kurderna, är densamma som senast, kurderna vill ta över de kristnas mark.

Du är nog den minst pålästa personen jag nånsin sett, snälla kom inte med de skitsnacket, antingen är du jävligt dum eller så försöker du sprida assyrisk propaganda vilket kan ha några kopplingar.
Citera
2014-06-10, 23:32
  #140
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ech0o0
Nu står det ingenstans i den artikeln att det har gjorts av just "kurder" men många av ministrarnas i Bagdad anser det och misstänker det att det ligger bakom kurder i norra.
Alla är vi medvetna om att det var kurderna som i stort sätt deltog i folkmordet på de kristna befolkningen i Turkiet och Irak långt tid tillbaka, Men det pågår fortfarande en ren slaktnig av den lilla kristna majoriteten som befinner sig på olika städer i Norra Irak där kurderna bor nu i dagsläget.

http://www.dn.se/DNet/jsp/polopoly.jsp?d=148&a=839602


Först av allt, det var inte kurder som utförde folkmordet i turkiet, utan turkarna var de som utförde massmorden och sedan skyllde på kurderna. Om det inte hade varit för kurderna i Irak så hade det inte funnits en enda kristen kvar i landet, det kan jag lova dig, Så du säger att för att det är i kurdbebodda städer som kristna dör så är det kurderna?, det är skitsnack, ISIS har infiltrerat hela Irak och har tagit över Mosul, jag blir inte förvånad om det är de jävla terroristerna som utför dessa dåd. vad som än händer en assyr i mellanöstern så är det kurderna, även när det är de enda folket i området som skyddar era jävla arslen.
Citera
2014-07-03, 09:01
  #141
Medlem
EliasAlucards avatar
Sunnimuslimska terroristkurder attackerar kristna assyrier i bland annat Zakho:

http://www.svt.se/nyheter/varlden/iraks-kristna-offer-for-kurdernas-offensiv

Utmärkt reportage av SVT för en gångs skull. Kanske borde man fortsätta betala den påtvingade "TV-licensen"? Hur som helst är kurder det assyriska folkets olycka.
Citera
2015-10-15, 22:10
  #142
Medlem
Hizirs avatar
Det har framkommit att YPG har drivit bort syrier och turkmener från sina marker men hur är det med kristna?
Citera
2015-10-15, 22:42
  #143
Medlem
beregistains avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hizir
Det har framkommit att YPG har drivit bort syrier och turkmener från sina marker men hur är det med kristna?
Det sker ett förtryck mot assyrier av YPG/PKKs miliser, i samma anda som i KRG nekas assyrierna sin rätt till självstyre, läs om det nedan
http://www.almasdarnews.com/article/official-statement-from-the-khabour-assyrian-council-of-guardians/
http://www.americanmesopotamian.org/press-releases
http://www.americanmesopotamian.org
Citera
2015-10-15, 23:22
  #144
Medlem
Hizirs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av beregistain
Det sker ett förtryck mot assyrier av YPG/PKKs miliser, i samma anda som i KRG nekas assyrierna sin rätt till självstyre, läs om det nedan
http://www.almasdarnews.com/article/official-statement-from-the-khabour-assyrian-council-of-guardians/
http://www.americanmesopotamian.org/press-releases
http://www.americanmesopotamian.org


Varför lyfter väst inte upp den här frågan på högre nivå för? Hade inte vi Amnesty som var och såg med egna ögon på hur illa YPG sköter sig mot minoriteter skulle kurder fortfarande fortsätta förneka något som vi känner till oavsett men nu har vi en stor organisation bakom oss som bekräftar bort drivningen av araber och turkmener från sina städer/ byar.

Ingen annan får göra något på "kurdisk" mark men det är ok att kurder ska få allt det dem vill. Får man inte som man vill ska kurder ha all rätt att kalla länder som Turkiet för fascister? Eller araber för mördare som slaktar kurder eller Iran som hänger kurder?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in