Citat:
Ursprungligen postat av Whizzpit
Detta är olika från fall till fall, men rent generellt är maskiner mycket billigare än arbetskraft.
Den initiala kostnaden för maskiner brukar vara väldigt hög, maskinerna kan bli föråldrade och behövas bytas innan den initiala kostnaden har betalat sig.
Citat:
Ok? Folk konsumerar. Det gör de alltid, oavsett samhälle. Vad är poängen?
Det är därför man har "trender" eller undermåliga produkter så att konsumtionen alltid är hög, vilket tillfredsställer marknaden.
Citat:
Ja, marknaden är ett levande väsen. Det går fram och tillbaka. Men du kan ju inte mena allvar att du tycker att planekonmi är effektivare? Även de absolut flesta vänsterekonomer har förkastat planekonomi som ekonomisk modell att bygga på. Det finns hur mycket statistik som helt som bevisar detta. Men vi kan vara oense om det, om du vill. Men jag råder dig att googla lite på området.
Nej, jag förkastar soviet och alla dess liknande projekt inom statskapitalismen. Detta har diskuterats flera gånger i tråden.
Men är det inte underligt att vi har ett system som inte kan ta hand om sig själv, utan har inbyggda "krascher" som befolkningen får betala för?