Citat:
Ursprungligen postat av Jokenimo
Säg vilka resurser vi har behov av som vi inte med avancerad teknologisk utveckling inte skulle kunna återskapa?
Utan kostnad? Inga.
Återigen: Allt kostar. Resurser är inte oändliga
Citat:
Du och smarty får helt enkelt växa upp, vad ger er rätten till hans gitarr? pengar? Vad händer om ni inte får hans gitarr, börjar ni grina då? stackars små.
Ja, det var ju ett moget argument.
Citat:
Du jämför denna nya samhällsmodell med hur det är idag.
Nej.
Citat:
Nya bostäder kommer byggas för att anpassas till det nya samhället, så räkna bort 70-talslägenheten och 8-rummaren.
Aha, så du skall göra Fittja lika attraktivt som Strandgatan, genom att riva både Fittja och Strandgatan, och bygga likadana bostäder överallt alltså. Vilken plan. Och tydligen skall du planera var alla affärer skall vara också, eftersom man tydligen inte skall få bygga centrum som har mer aktivitet än andra. Att det blir så automatiskt av rent geografiska anledningar rör dig inte i ryggen. Hela världen skall rivas, planas ut och göras till ett exakt enhetligt geografiskt mönster.
Vad tror du den här planeten är? Sim City, elelr?
Citat:
Vi kan inte utgå ifrån att maten vi får i oss är näringsriktig för det finns ingen som helst incentive att det ska vara så, bara att se på det Nestlé gjorde med modermjölkssubstitutet, massor med barn som dog av undernäring av deras skitpulver.
Förklara för mig hur du tänker när du tror att detta är ett svar på det jag skrev.
Citat:
Mycket kommer ska måsta raseras ja, modellen vi har idag är alltför genomsyrad av korruption på alla nivåer. Kapitalism och fri marknad kommer INTE att fixa problemen, bara göra dom värre. Dom rika kommer fortsätta vara rika och dom fattiga kommer öka i antal, girigheten kommer fortsätta ta oss längre ifrån vad vi har potentialen att bli.
Tja, det här har ingenting med verkligheten att göra, om du är okunnig eller lever i en fantasivärld vet jag inte. Men med tanke på den allmänna nivån på Zeitgeistare så är det väl en överväldigande okunnighet som ligger i bottenn.
Vi kan väl börja med att du förklarar varför du tror dom här sakerna?
Citat:
Jag uppmanar dig att kolla länken, vilket du inte kommer göra, som med crash course-länken
http://killtown.911review.org/911smokingguns.html
[/offtopic]
Jag har studerat 9/11 i detalj, senast för ett halvår sedan, inklusive den länken. Det finns inget mystiskt.