Citat:
Ursprungligen postat av girlsinmydream
Likaväl som det finns bevisat att en del av orsaken till homosexualitet är genetisk betingat så borde väl andra typer av sexuella inriktningar också kunna vara genetiskt betingade. Jag har dock inte påstått att jag vet det med säkerhet, men det ju vara snarare konstigt om det inte skulle vara så?
Eller bestämmer den svenska lagen över den genetiska koden? I och med att homosexualitet är lagligt att utöva men inte pedofili.
Så borde väl?!?! ett antagande av fantastiska mått.
Och ingenting är bevisat någonstans. Det finns indikationer på att homosexualitet är genetiskt betingat. jag är med dig och tror faktiskt att det är genetiskt betingat vilket kön man diggar.
Men det är liksom inte samma sak som att det moderna ordet "pedofili", som endast är modernt i västvärlden, ska vara genetiskt betingat.
Det är skillnad på att gilla att suga kuk eller slicka fitta. Det är svart på vitt.
Pedofili/hebifili är nånting mycket svårare att göra en svart/vit grejj av.
En kvinna är könsmogen när hon får mens, och då är det ok i över 100 länder i världen. Dock behöver vi i västvärlden applicera andra regler, då våra liv ser annorlunda ut, då vi möter fler utmaningar och har andra förutsättningar än Pekmula m'buko i djupaste nigeria.
Bara en sån grej att man våldtar 3åringar i afrika för att dom är "rena" för att bota sin HIV ångest, säger ju inte att man är pedofil. Dom ligger inte med små barn av sexuell njutning. Det handlar om okunskap och idioti i en värld vi i Sverige inte ens kan föreställa oss.
Så nej, pedofili är inte genetiskt, jag tror snarare att i Sverige handlar det om en djup psykologisk störning a la freud, som kan innefatta övergrepp från föräldrar.
Sen har vi diskussionen om vad som är pedofili. Ena dagen är det ett jävla hallå om en 14årig tjej som ligger med en man som är 22 och hon som ser ut som 20,. och han döms till fängelse. Andra dagen är det erotiska storrubriker om sexiga lärarinnor som ligger med 14åriga pojkar, och förvisso får fängelsestraff, men artiklarna skrivs med en drömsk ton, för alla vill ju ligga med sin lärarinna.
nåja, det är inte genetiskt iaf.