Så, med 99% säkerhet blir det Mayweather - Khan i maj. Speciellt nu som Maidana och Broner II blir i april. Det kan bli en intressant fight ändå. Ska bli kul att se någon med lite snabbhet mot Mayweather. Tror Khan tar 2-3 ronder först och sen dominerar Mayweather resten, brukar bli så.
Pacquiao-cirkusen är däremot i full rullning. Det har snackats om en jävla massa. Senast hörde jag Guerrero. Jag tror pac-campet är rädda för Bradley, han kan mycket väl ta hem det denna gång. Provodnikov har det viskats om också, vilken jävla fight det skulle bli.
Snart gör Ortiz sin come back också, kan ju bli intressant att se. Personligen tror jag han har problem med attityden inom sporten. Han verkar helt sakna vinnarskalle och inte bry sig om han torskar. Syns ganska tydligt efter Mayweather-fighten då han sitter och flinar på presskonferensen. Han gav upp mot både Maidana och Lopez. (Lopez var ju en ganska OK anledning måste jag dock säga). I någon av de fighterna sa ju Max Kellerman något i stil med att som boxare krävs det mer av en än vad som egentligen är rimligt, och att Ortiz kanske inte riktigt har det inom sig. Han är iallafall kvar på min p4p-lista över skevaste personligheterna inom sporten.
Kolla det här klippet t.ex:
http://www.youtube.com/watch?v=REC7gIK68sw
"I fought him for six rounds on autopilot, but i still whooped that ass". Han är ju påtänd eller något.
Boxningsvåren kommer som en svidande bakfylla efter den otroliga hösten som varit. Det finns inte jättemånga fighter att se fram emot. Canelo - Angulo ser jag fram emot, Chavez JR - Vera II ska bli kul som fan att se också. Golovkin är ju alltid kul, däremot får han fan ta och steppa up motståndet snart. Han blir inte yngre.