Citat:
Ursprungligen postat av
mittenskitten
ja självklart. men grejen med B är att hon skriver om det som att det vore något HÄFTIGT och SPECIELLT att gå till t.ex privat tandläkare... tror det är det skribenten menade när hen sa att hen blev trött på henne pga att hon hela tiden försöker så saker att låta bättre än vad de är.
Hon låter
stundtals lite så IRL också och jag vet inte riktigt vad folk blir upprörda för varken "där eller här". Ett liknande exempel är när folk uppfattar personer med tendenser till att stundtals låta aggressiva som att dessa utan tvekan är totalt aggressiva människor.. lika förvånad där för frågan Jag ställer mej är, "ÄR personen som den
stundtals LÅTER?". Många gånger, IMO, handlar det om en viss generell attityd (eller ett sätt att hantera specifika situationer på) snarare än hur någon
egentligen ÄR. Sen har jag inte patent på sanningen utan detta är ju Min version på Berny och detta "fenomen" i allmänhet.
EDIT: På en konkret fråga om jag tycker att Berny "alltid" (=stundtals) på fullt allvar och medvetet försöker att få saker låta bättre, etc, än vad dom är... NEJ.. absolut INTE
mer än i princip vem som helst.
Många utav de mest "hyllade", "moraliska" och "ärliga" människor som strövar omkring IRL så väl som online går det att hitta punkter på där dom definitivt använder sej utav en "förskönande version/taktik" som många gånger är långt mer raffinerad än många andras (jag antar att dom blir hyllade utav den anledningen också.. få märker vad dom egentligen gör).