Stockholm City är min favorit bland gratistidningarna, för att de alltid stod upp för utsatta och diskriminerade grupper i vårt nya kalla direktörs-Sverige. Spännande arabiskor skrev kolumner, man hade hela uppslag om gömda flyktingars oerhörda lidanden, och chefred Mikael Nestius stod alltid beredd att visa var skåpet skulle stå när det gällde solidaritet, anti-rasism och jämlikhet.
Tyvärr verkar det nu som City har det allt kämpigare. Jag är inte paranoid, men nog kan man ana en sammansvärjning där Stenbecks och ni-vet-vilka slagit sina kapitalistiska påsar ihop för att försöka stoppa en obekväm röst.
Citat:
Gratistidningsbolaget Metro svenska konkurrent Stockholm City meddelar på onsdagen att man planerar att minska sin utgivning till tre dagar i veckan under september månad.
Det framgår av ett pressmeddelande.
Övergången till tredagarstidning kommer innebära att personalstyrkan i Stockholm minskas.
Så typiskt va! Det här är det nya kalla Sverige som Göran Persson pratade om redan på sin tid.