Citat:
Ursprungligen postat av Bowen
Hehe okej, då vet jag det

ska bara inhandla torrmjölk. finns i vanlig livmedels butik eller? Förresten nu när jag ändå har dig här. Du har inte ngt fint recept på tomatsås till pan pizzan?

Torrmjölk hittar du i de flesta affärer.
Min tomatsås som jag använder som topping är av det ytterst enkla slaget och liknar inte alls den tomatsås jag lagar till t ex spaghetti.
Tomatsås till pizzatopping
Ingredienser:- lök, finhackad
- morot, fintärnad
- blekselleri, fintärnad och delvis skalad (den hårda ytterdelen)
- hela konserverade tomater (körda med stavmixer och silade/passerade)
- oregano, torkad
- basilika, färsk
- lagerblad, torkat
- ev. timjan, torkad eller färsk
- salt
- sv peppar, nymalen
- vatten
- citronsaft
- socker
Arbetsgång
Finhacka löken och fräs den i lite olja i en kastrull, gärna belagd. Lägg i kryddorna och de tärnade grönsakerna, rör om och häll på tomatsåsen samt lite vatten så att det blir rätt konsistens. Låt nu puttra tills grönsakerna är helt mjuka. Kör därefter med stavmixer igen och passera en gång till.
Ställ tillbaka på spisen igen och låt nu puttra i ca 10 minuter. Smaka av med socker, citronsaft och eventuellt mer salt och peppar.
~Paul~