Citat:
Ursprungligen postat av Spaceer
Nu är det ju inte så att det är min tolkning eller någon annan "röd huligans" tolkning, utan vakthavande på platsens tolkning av lagen. Vilket förklarar varför dom agerade som dom gjorde, och inte sprang in med batonger och tryckte in alla meningsmotståndare i bussar och körde iväg dom, som sverige "demokraterna" hade hoppats på. Förövrigt tror jag inte att Polisen i Umeå heller är specielt intresserade av att låta Sverige Demokraterna tala, utan ville nog mer bara att inga fysiska konflikter skulle utbryta. En än gång så stog Sverige Demokraterna, och dess anhängare för all antydning till våld. Demokrater, jorå.

Japp, den felaktiga tolkningen kommer från en polisman som förmodligen inte behövt anväbnda grundlagen i sin tjänsteutövning på åratal och därför inte är lika bra insatt i dem som yrkesjurister.
Detta att man måste använda redskap för att bryta mot grundlagen är ju lika dumt som när vänstermänniskor säger att grundlagen inte gäller på allmän mark.
Utstrålar man så mycket okunskap skall man nog vara lite försiktig i sina utspel.
Vad polisen är intresserade och ointresserade är inte speciellt intressant, men visst finns det antidemokrater även inom polisen.
SD har aldrig stått för politiskt våld mer än i självförsvar, något som kan vara svårt för antidemokrater att se skillnaden på.