Citat:
Ursprungligen postat av 1:aHjälpen
Nej eftersom jag inte anser att stalinism är "ond" på samma sätt eftersom bevekelsegrunderna inte är samma. Däremot är stalinism sjukt.
Precis. Du gör alltså en värdering.
Citat:
Ojoj, vilken glidning haha det är ju samma sak.
Jag tror knappast att folket i fd Jugoslavien håller med dig om det. Begreppet "etnisk rensning" har en synnerligen blodig historia. Att slänga det uttrycket omkring sig i såna här sammanhang är enbart en skymf mot alla som mördats för sin etniska tillhörighets skull.
Citat:
Nej jag behöver inte döma ut demokratiska stater eftersom vi pratar om ett parti här, i de länder där främlingsfientliga partier kommit till makten är givetvis demokratin sämre, demokrati är inte något statiskt remember?
Nu gör du samma sak igen: säger olika saker i början och i slutet av inlägget. Du säger att du inte behöver döma, och sen gör du det. Precis som du tidigare sa dig vilja undvika att värdera samtidigt som du värderade.
Eftersom du använder det härliga ordet "främlingsfientlig" så måste jag fråga: Finns det något sätt att kritisera eller aktivt strama åt ett lands invandringspolitik utan att vara främlingsfientlig (och därmed, enligt dig, mindre demokratisk)? Och är ett land som exempelvis Japan, med dess extremt stränga invandringsregler, mindre demokratiskt på grund av detta?