Citat:
Ursprungligen postat av eloge
I vilken mån överdriver jag?
Visst har mälsägarbiträderna agerat åklagare här. Deras rätta roll vore att stödja målsägarna och bevaka deras skadeståndskrav, inte att argumentera i skuldfrågan. Det skall åklageriet sköta.
Om åklagaren väljer att åtala flera för samma brott så är det åklagarens match mot advokaterna och inte målsägarebiträdets.
Hur svårt PIE har det är svårt att säga. Har han det svårt så håller han masken jäkligt bra.
Klart han gör, han får ju kulor hur som!
Det vanliga i mordfall torde dock vara (om det som här inte finns ett erkännande eller särskilt mycket tekniskt att gå på) att den åtalade läcker som ett såll, CS serverar lögner på löpande band o uppenbarligen har PIE inte fått ta del av hennes "hemligheter" heller. Jag tänker då främst på hennes "vänner från Köping". Att försvara någon som inte ger dej något att jobba med är ingen enkel matsch o jag tycker fö att PIE sett mer o mer uppgiven ut, anledningen till det kan ju iofs vara flera.
Jag har setat på en rättegång där förövarna var två, ett våldtäktsmål (Gu va sugen jag var att skriva med ck för tintins skull!) försvarana var oxå två naturligtvis o det gick mycket hårt åt målsägaren (detta var i Sörmland).
Det Kari o Marie "utsatte" CS för var ingenting kan jag säja.
Dessutom undrar jag hur du definierar deras arbete?
Det påverkar ju din inställning så skriv det är du snäll!